Hamilelik sırasında siyah dışkı çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Her zaman acil bir endişe nedeni olmasa da altta yatan nedeni belirlemek için bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Hamilelik sırasında siyah dışkının bazı potansiyel nedenleri şunlardır:

  • Diyet Faktörleri: Siyah dışkının en yaygın nedenlerinden biri, demir takviyeleri, siyah meyan kökü veya demir açısından zengin yiyecekler gibi demir içeren belirli yiyeceklerin veya takviyelerin tüketilmesidir. Bunlar dışkının koyu veya siyah görünmesine neden olabilir.
  • İlaçlar: Bazı ilaçlar, özellikle bizmut subsalisilat (Pepto-Bismol gibi reçetesiz satılan ilaçlarda bulunur) içerenler, yan etki olarak siyah dışkıya neden olabilir.
  • Gastrointestinal Kanama: Siyah dışkı, üst sindirim sisteminden (mide veya yemek borusu gibi) gelen kanın dışkıya karıştığı gastrointestinal kanamanın bir işareti de olabilir. Bu durum peptik ülser, gastrit, özofagus varisleri veya diğer gastrointestinal bozukluklar gibi durumlardan kaynaklanabilir. Hamilelik sırasında gastrointestinal kanama ciddi olabileceğinden derhal değerlendirilmelidir.
  • Demir Takviyesi: Hamile kadınlara demir eksikliği anemisini önlemek veya tedavi etmek için sıklıkla demir takviyesi reçete edilir. Bu takviyeler dışkıyı koyulaştırabilir.
  • Diğer İlaçlar: Bazı durumlarda, hamilelik sırasında çeşitli durumlar için alınan ilaçlar dışkı renginde değişikliklere yol açabilir.
  • Diyet Değişiklikleri: Hamilelik bazen beslenme düzeninde değişikliklere neden olabilir ve bu da dışkının rengini ve kıvamını etkileyebilir.
  • Hemoroidler: Rektal bölgede şişmiş kan damarları olan hemoroidler, bağırsak hareketleri sırasında kanamaya neden olabilir ve bu da dışkıda kan görülmesine yol açabilir.

Hamilelik sırasında dışkı rengindeki herhangi bir değişikliği sağlık uzmanınızla görüşmeniz çok önemlidir. Siyah dışkının nedenini belirlemek için dışkı analizi veya üst endoskopi gibi gerekli testleri yapabilirler. Gastrointestinal kanamadan şüpheleniliyorsa hem annenin hem de bebeğin sağlığını ve refahını sağlamak için derhal ele alınması çok önemlidir. Hamilelikte idrar rengini de merak ediyorsanız bu içeriğimiz de tam size göre! 

Bu makale yardımcı oldu mu