Her kadının hamilelik serüveni farklıdır. Dolayısıyla görülen gebelik semptomları da farklı olabilmektedir. Bazılarında 11. haftada etkisini yitiren yorgunluk, sizin üçüncü ayınızdan sonra bile etkili olmaya devam edebilir. Bununla konuyla ilgili aklınızda tutmanız gereken birkaç şey var.

Her şeyden önce, yorgunluğun dördüncü ayın sonunda hafiflemeye başlaması beklenmektedir - bu ilk üç aylık dönem bittiğinde değil, plasenta tamamen oluştuğunda gerçekleşir.

Bazı kadınlar hamileliklerinin ilerleyen dönemlerinde, özellikle de üçüncü üç aylık (Üçüncü Trimester) dönemde uykusuzluk sorunu veya doğumun yaklaşması ile yaşadıkları stres nedeniyle tekrar yorgunluk yaşamaya başlayabilirler.

Bununla birlikte, ikinci trimester yorgunluğunuza iyi gelecek birkaç faktörü göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz:

Yeterince yiyor musunuz?

Bebeğiniz büyüdükçe, gıda alımınızın da artması gerekir. Yapılacak en iyi şey, günde altı öğün beslenmeye çalışmaktır - kan şekeri seviyenizi ve enerji seviyenizi yüksek tutacak küçük öğünler ve sağlıklı atıştırmalıklarla kendiniz aç bırakmamak önemlidir.
Şeker ve kafeini alımınızı durdurun. Bunlar kısa süreliğine size enerji verebilir ancak sonra ki süreçte çökmenize neden olabilir. Protein, demir ve tam tahıl içeren gıdalar (kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye gibi) daha uzun süreli bir enerji sağlayacaktır.

Yeterince uyuyor musunuz?

Yeterince - ama çok fazla değil - dinlendiğinizden emin olun. Çoğu kadın gecede en az yedi saat uykuya ihtiyaç duyar. Yeterli uyku uyuyup uyumadığınızı yatakta kaldığınız saate göre değil, gün içinde kendinizi nasıl hissettiğinize göre değerlendirmek daha doğru olacaktır. Daha fazla dinlenmeye ihtiyacınız varsa, kendinize zaman ayırdığınız için suçluluk duymayın (sonuçta içinizde başka bir insan büyütüyorsunuz!) Ve paradoksal olarak, çok fazla uyumanın da yorgunluk hissi yaratabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Yeterince egzersiz yapıyor musunuz?

Doktorunuz onay verdiği sürece, hamilelik sırasında düzenli egzersiz yaparak enerjinizi artırabilirsiniz. Bunun spor salonunda bir saat geçirmek anlamına gelmediğini unutmayın - günlük yapacağınız tempolu bir yürüyüş bile sizi toparlayacaktır.
Her durumda, doktorunuza yorgunluğunuzdan bahsetmek muhtemelen daha doğru olacaktır. Pek olası olmasa da, anemik olduğunuz için yorgun olmanız mümkün olabilir, bu durumda ekstra demir takviyesi almak sizi hızlı bir şekilde toparlayacaktır.

Bu makale yardımcı oldu mu