Her şeyden önce, hamilelik sırasında cinsel aktivite konusunda sahip olabileceğiniz endişeler hakkında sağlık uzmanınıza danışmanız çok önemlidir. Çoğu durumda, hekiminiz mastürbasyon da dahil olmak üzere cinsel aktiviteye devam etmek için yeşil ışık yakacaktır. Bununla birlikte, yüksek riskli bir hamileliğiniz, erken doğum geçmişiniz veya başka komplikasyonlarınız varsa, sağlık uzmanınız mastürbasyon da dahil olmak üzere cinsel aktiviteye karşı tavsiyede bulunabilir.

Hamilelik esnasında birtakım hormonların artışı herkesin bildiği bir konudur. Pek çok hamile kadın bu süreçte östrojen ve progesteron hormonlarında artış yaşar ve bu durum doğal olarak cinsel ihtiyaçların artışını da tetikler. Bu nedenle hamilelik boyunca düzenli olarak kontrole gidebilir ve doktorunuza bu konuda danışabilirsiniz. Sizlerin sağlık durumu, bebeğinizin durumu ve hatta hamileliğin hangi ayında olduğunuza bağlı olarak doktorunuzun önerisi değişebilir ve çeşitlenebilir.

Hamilelik sırasında mastürbasyonun faydalarından biri de stresi azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olabilmesidir. Hamilelik stresli bir dönem olabilir ve mastürbasyon gerginliği azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca hamilelik sırasında değişen vücudunuzu keşfetmenin güvenli ve tatmin edici bir yolu olabilir.

Hamilelik sırasında mastürbasyonun bir başka faydası da genital bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olabilmesidir, bu da hem sizin hem de büyüyen bebeğiniz için faydalı olabilir. Artan kan akışı, hemoroid, varis ve hamilelik sırasında yaygın olabilecek diğer durumların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelik sırasında gerçek mastürbasyon eylemi söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Nazik olmak ve karnınıza baskı uygulamaktan kaçınmak önemlidir, çünkü bu rahatsız edici ve hatta acı verici olabilir. Ayrıca, hamilelik sırasında vücudunuz değiştiği için sizin için en iyi olanı bulmak için farklı pozisyonları denemek isteyebilirsiniz.

Hamilelik sırasında mastürbasyon yaparken iyi hijyen ve temizlik uygulamak da önemlidir. Önce ve sonra ellerinizi yıkayın ve hassas genital bölgenizi tahriş edebilecek herhangi bir ürün kullanmaktan kaçının. Aynı zamanda özellikle hamilelik süresince cinsel ilişkinin güvenli olmadığını düşünen ve strese giren pek çok anne adayı olabilir. Bu durumda mastürbasyonu tercih eden anneler için bir alternatif olacaktır.

Hamilelik sırasında mastürbasyonun önerilmediği birtakım durumlar da vardır: Örneğin vajinal kanamanın yoğunluğu, önceki süreçlerde erken doğumun yapılmış olması servikal problemler gibi birtakım sorunlar söz konusu olduğunda doktorunuza danışabilirsiniz.

Sonuç olarak, mastürbasyon genellikle hamilelik sırasında güvenli kabul edilir ve çeşitli faydalar sağlayabilir. Bununla birlikte, sahip olabileceğiniz endişeler hakkında sağlık uzmanınıza danışmanız ve hamilelik sırasında değişen vücudunuza dikkat etmeniz çok önemlidir. Biraz dikkat ve özenle, mastürbasyon hamilelik sırasında cinselliğinizi keşfetmenin güvenli ve tatmin edici bir yolu olabilir.

Bu makale yardımcı oldu mu