Geç Konuşan Çocuk Nedir? 

Geç konuşan, ifade edici dil gelişimi gecikmiş olan bir çocuğu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Spesifik olarak, 18-30 aylık olan ve sınırlı bir kelime dağarcığına sahip olan, yeni kelimeleri yavaş edinen ve kelimeleri kelime öbekleri veya cümleler halinde birleştirmekte zorluk çeken çocukları ifade eder.

Geç konuşmanın mutlaka bir konuşma veya dil bozukluğuna işaret etmediğini ve geç konuşan birçok çocuğun sonunda yaşıtlarını yakaladığını unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, bazı geç konuşanlar, dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için konuşma terapisi gibi erken müdahaleden faydalanabilir. Çocuğunuzun dil gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, bir çocuk doktoruna veya dil ve konuşma terapistine danışmanız iyi bir fikirdir.

Geç Konuşan Bir Çocuğun Konuşmasını Geliştirmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz? 

Geç konuşan bir çocuğun konuşma ve dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok strateji ve etkinlik vardır. İşte başlamanız için bazı ipuçları:

 • İletişimi teşvik edin: Çocuğunuzu işaret etme, el kol hareketi yapma veya ses çıkarma gibi mümkün olan her türlü yolu kullanarak iletişim kurmaya teşvik edin. İletişim kurma girişimlerine coşku ve olumlu pekiştirme ile karşılık verin.
 • Kitap okuyun: Çocuğunuzla birlikte kitap okumak onun kelime dağarcığını, kavrayışını ve dil anlayışını geliştirmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuzu kitaptaki nesneleri işaret etmesi ve adlandırması için teşvik edin.
 • Şarkılar ve tekerlemeler söyleyin: Çocuğunuzla birlikte şarkılar söylemek ve tekerlemeler okumak yeni kelimeler, deyimler ve cümle yapıları öğrenmesine yardımcı olabilir.
 • Oyunlar oynayın: Sıra almayı, yönergeleri takip etmeyi ve sesleri ve eylemleri taklit etmeyi içeren oyunlar oynayın. Örneğin, "Simon Diyor ki" veya "Ben Casusum" oynayabilirsiniz.
 • Ekran süresini sınırlayın: Çocuğunuzun ekran süresini sınırlayın ve bunun yerine etkileşimli oyun ve iletişimi teşvik edin.
 • Profesyonel yardım alın: Çocuğunuzun konuşma ve dil gelişimi konusunda endişeleriniz varsa, bir dil ve konuşma terapistine danışmayı düşünün. Çocuğunuzun dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için bireyselleştirilmiş değerlendirmeler ve terapi sağlayabilirler.
 • Unutmayın, her çocuk kendi hızında gelişir ve bazı çocukların konuşma ve dil becerilerini geliştirmek için diğerlerinden daha fazla zamana ve desteğe ihtiyacı olabilir.

Konuşma veya Dil Gecikmeleri Hakkında Doktorunuzla Konuşmak 

Çocuğunuzun konuşma veya dil gelişimi hakkında endişeleriniz varsa, endişelerinizi çocuğunuzun doktoruyla görüşmeniz önemlidir. İşte doktorunuzla konuşma veya dil gecikmeleri hakkında konuşmak için bazı ipuçları:

 • Spesifik olun: Sınırlı bir kelime dağarcığı veya telaffuz zorluğu gibi fark ettiğiniz belirli sorunlar da dahil olmak üzere endişeleriniz hakkında olabildiğince spesifik olun.
 • Örnekler verin: Söyleyebildikleri kelimeler veya cümleler ve kullandıkları jestler veya diğer iletişim araçları dahil olmak üzere çocuğunuzun konuşma ve dil becerilerinden örnekler verin.
 • Yönlendirme isteyin: Doktorunuzdan daha ileri değerlendirme ve olası terapi için bir dil ve konuşma terapistine yönlendirilmesini isteyin.
 • Çocuğunuzun tıbbi geçmişini paylaşın: Konuşma ve dil gelişimini etkileyebilecek önceki gelişimsel gecikmeler veya tıbbi durumlar da dahil olmak üzere ilgili tüm tıbbi geçmişi doktorunuzla paylaşın.
 • Sorular hazırlayın: Doktorunuza sormak üzere, çocuğunuzun dil gelişimini desteklemek için evde neler yapabileceğiniz ve bir dil ve konuşma terapistiyle yapılacak değerlendirme sırasında neler beklemeniz gerektiği gibi bir soru listesi hazırlayın.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu en iyi sizin tanıdığınızı ve içgüdülerinize güvenerek onun ihtiyaçlarını savunmanızın önemli olduğunu unutmayın.

Bu makale yardımcı oldu mu