Birden fazla çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, ikinci (veya üçüncü) bebeği ne zaman doğuracağınıza karar vermek oldukça önemli bir meseledir. Çocukların yaş farkının az olmasının ve yaş farkının fazla olmasının pek çok avantajı ve dezavantajı vardır.

Aşağıda, bir sonraki hamileliğiniz için düşünmeniz gereken şeyler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Çocuklar Arasında 1 Yaş Fark Olmasının Artıları ve Eksileri

Çocuklarınızın yaşları birbirine bu kadar yakınken iyi arkadaş olmaları muhtemeldir. Bununla birlikte, çocuklar arasında bu kadar az zaman olması sizin için zor olabilir.

Bir Yaş Farkın Olası Faydaları

 • İnanılmaz derecede verimli olacaksınız. Evet, 2 yaşından küçük iki çocukla geçireceğiniz ilk birkaç yıl uykusuz bir şekilde geçecek - ancak bunun iyi yanı, bebek bezi, banyo ve diğer tüm günlük işlerde kısa sürede ustalaşmanızdır. 
 • En büyük çocuğunuz bu durumdan daha az rahatsız olabilir. Büyük çocuğunuz tüm bunların ne anlama geldiğini tam olarak anlamak için çok küçüktür - bu nedenle yeni bebeği reddetme veya karşı gelme olasılığı daha büyük yaştakilere göre daha düşük olacaktır.
 • Ayrıca, uzun süredir anne babasıyla tek başına olmadığı için, çok fazla ilgi veya ayrıcalıklı muamele beklemeyebilir.
 • Çocuklarınız daha yakın olabilir. Daha fazla kavga olsa da, yaşları bu kadar yakın olan çocuklar duygusal olarak da daha yakın olur, aynı oyunlardan, TV programlarından ve aktivitelerden keyif alırlar ve ortak arkadaşlar edinirler.

Bir Yaş Farkın Olası Zorlukları

 • Doğum, vücudunuzu zorlayabilir. İlk doğumdan bu kadar kısa bir süre sonra başka bir çocuk sahibi olmak, vücudunuzun tam anlamıyla iyileşmesi için yeterli zamanın tanınmadığı anlamına gelir. Demir ve kalsiyum seviyeleriniz tükenmiş olabilir ve doğum öncesi anemiden muzdarip olabilir veya sadece yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Bazı araştırmalar, doğum yaptıktan sonraki bir yıl içinde tekrar hamile kalmanın erken doğum yapma riskini artırdığını göstermiştir. Ayrıca, ilk çocuğun ardından bu kadar hızlı bir şekilde ikinci bir çocuk sahibi olduktan sonra baby blues (annelik hüznü ya da doğum sonrası depresyon) geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. İlk çocuğunuz ikinci çocuğunuz doğmadan 18 aydan daha kısa bir süre önce sezaryenle doğmuşsa, vajinal doğum yapmanız zor (veya tehlikeli) olabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı uzmanlar hamilelikler arasında en az 18 ay beklenmesini önermektedir.
 • Çok fazla iş var! Yorgunluk hissine bir de bu mu ekleniyor? Hala karşılamanız gereken birçok ihtiyacı olan, talepkar, yürümeye yeni başlamış çocuğunuz var. Ve çocuklar arasındaki yaş farkı bu kadar azsa uykusuz geceler, alt bezi değiştirme, emzirme ve bebek salyası ile geçen yıllar art arda olacak demektir.
 • Dikkatiniz bölünmüştür. Yapılacak bu kadar çok iş varken anne-bebek bağını beslemek daha zordur.  
 • Bebek eşyalarını devredemezsiniz. Çocuklarınızın yaşları çok yakın olduğu için, muhtemelen ikinci bir beşik ve çift kişilik bebek arabası gibi bazı ekstra bebek ekipmanlarına yatırım yapmanız gerekecektir.

Çocuklar Arasında 2 Yaş Fark Olmasının Artıları ve Eksileri

Bu durumda çocuklarınız hala birçok ilgi alanını paylaşacak kadar yakın yaştadır - ve ikinci bir hamilelikten önce biraz daha zaman olduğu için sizin için de daha kolaydır.

İki Yaş Farkın Olası Faydaları

 • Artık vücudunuz hazır. Vücudunuzun bir sonraki bebek için ne kadar hazır olduğuna gelince, sizin için iki yıllık bir aralık çok daha sağlıklıdır: Vücudunuzun son hamilelikten sonra kendini toparlaması için yeterli zamanı olmuştur.
 • Hamilelik komplikasyonları riskini azaltır. Uzmanlar, hamilelikler arasında en az 18 ay beklemenizi önermekte çünkü bu, doğacak çocuğunuzun erken veya düşük doğum riskini azaltmaktadır (özellikle 35 yaşın üzerindeyseniz).
 • Bu durumda yeni doğmuş bir bebeğe bakmanın temellerini unutmamış olacaksınız ve aynı zamanda eski bir profesyonel olmanın verdiği özgüveni hissedeceksiniz.

İki Yaş Farkın Olası Zorlukları

 • Kardeş kıskançlığı daha yoğun olabilir. Rekabet, daha küçük veya daha büyük yaş farkına göre daha fazla olabilir: Çocuğunuz yürümeye başladığı yaşlarda sadece sahnenin merkezinde olmayı talep etmekle kalmaz, aynı zamanda sahnenin boş olmasını da ister.
 • Çocuklarınız yaramazlık yapabilir. Yeni yürümeye başlayan bir çocuk olarak, büyük çocuğunuz paylaşmayı sevmez - ve bu ilgi için de geçerlidir (özellikle sizinki!). Bu nedenle, yeni bir kardeş geldiğinde çocuğunuzun size karşı talepkar ve meydan okuyucu olma olasılığı daha yüksek olabilir.
 • Çocuğunuz davranışlarında gerileyebilir. Çoğu çocuk kardeşin doğumundan sonra bir miktar gerileme yaşar (tuvalet eğitimi kazalarını, bebekçe konuşmayı, parmak emmeyi düşünün), ancak bu davranışlar özellikle yürümeye başlayan çocuklarda yaygındır.
 • (Geçici olarak) kargaşa yaratabilir. Telaşlı yenidoğan artı korkunç iki yaşındaki bebeğiniz, bir süreliğine evinizde stres ve uyumsuzluğun iki katına çıkması anlamına gelebilir.

Çocuklar Arasında 3 Yaş Fark Olmasının Artıları ve Eksileri

Artık ilk çocuğunuz bebeklik ve yeni yürümeye başladığı yılları geride bıraktığına göre, ona bakmak (çoğu gün) biraz daha kolay olabilir. 

Üç Yaş Farkın Olası Faydaları

 • Doğum yapmak İçin en güvenli zamanlama olabilir. Bazı araştırmalara göre, ilk bebeğinizden yaklaşık üç yıl sonra ikinci bebeğinizi doğurduğunuzda en düşük doğum komplikasyonu riskine sahip olmanız beklenir.
 • Hamilelik siz ve bebeğiniz için daha az risk taşıyabilir. Yine, bu zaman dilimi, daha erken (iyileşmek için fazla zamanınız olmadığında) veya daha geç (daha yaşlı olduğunuzda ve potansiyel olarak yaşa bağlı risklerle karşılaşabileceğinizde) bir bebek sahibi olmaya kıyasla vücudunuz için daha kolay olacaktır.
 • Ayrıca sizin için de daha kolay olabilir. Siz küçük çocuğunuzla ilgilenirken 3 yaşındaki bir çocuk (en azından teorik olarak) kendi kendine oyalanabilir ve genel olarak biraz bağımsızlık gösterebilir. Muhtemelen tuvalet eğitimi almıştır, bu nedenle iki kişinin beziyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, büyük çocuğunuz günün bir kısmında anaokulunda olabilir, bu da ikinci çocuğunuzla biraz vakit geçirmenize olanak tanır.

Üç Yaş Farkın Olası Zorlukları

 • Elinizde hala çok fazla şey var. Bu ebeveynler için zor bir yaş aralığı olabilir, çünkü büyük kardeş kendi kendine bakabilecek durumda değildir, aynı zamanda bir yenidoğanınki kadar kolay karşılanamayan ihtiyaçları vardır.
 • Kardeş kıskançlığı hala bir sorun olabilir. Büyük çocuğunuz daha az ilgi gördüğünü anlar ancak bunun farkına varmanın yarattığı duygularla başa çıkamaz ve size ya da bebeğe saldırabilir. Aslında, fiziksel saldırganlık 2 ila 3 yaş civarında pik yapma eğilimindedir.
 • Gerileme hala yaygındır. Küçük bir kardeşin doğumuyla birlikte, bu yaştaki birçok çocuk bez istemek ve bebek gibi konuşmak gibi bebek davranışlarına geri dönme eğilimindedir.

Çocuklar Arasında 4 Yıl (veya daha fazla) Yaş Farkı Olmasının Artıları ve Eksileri

Uykusuzluk ve bebek bezi patlamalarının yarattığı sorunlar hafızalardan silindiğinde, ilk kez çocuk sahibi olan birçok ebeveyn, üçlü birlikteliklerini ne zaman dörtlüye (veya daha fazlasına) dönüştüreceklerini ciddi ciddi düşünmeye başlar. 

Dört Yaş (ve Üzeri) Farkın Olası Faydaları

 • Her çocukla daha fazla bire bir zaman geçireceksiniz. İki küçük çocuğa sahip olmanın zaman alan yönleri daha az olduğundan, muhtemelen okumak, oynamak ve çocuklarınızın her birinin ayrı ayrı tadını çıkarmak için daha fazla zamanınız olacaktır.
 • En büyük çocuğunuz bunu daha iyi karşılayabilir. 4 yaşına geldiklerinde, ilk doğanlar biraz daha olgunlaşır - bu da bir kardeşin gelişiyle kendilerini tehdit altında, kıskanç veya güvensiz hissetme olasılıklarının daha düşük olabileceği anlamına gelir. Fiziksel saldırganlık en çok 2 ila 4 yaşları arasında görüldüğünden, büyük kardeşiniz de bebeğe karşı daha nazik davranabilir.
 • Rahat olursunuz. Bu kadar uzun süre ebeveynlik yaptığınızda küçük şeyleri dert etme olasılığınız azalır.
 • Büyük çocuğunuz size yardımcı olabilir. En büyük çocuğunuz sürekli ilginize ihtiyaç duymayacak kadar bağımsızdır - bu da bebeğin bakımında size yardımcı olabileceği anlamına gelir. Ve daha farklı şekillerde de yardımcı olabilir. Örneğin, küçük çocuğunuz konuşmayı, okumayı ve hatta tuvalet eğitimini büyük kardeşinden öğrenebilir.

Dört Yaş (ve Üzeri) Farkın Olası Zorlukları

Doğum komplikasyonları daha yaygın olabilir. Gebe kalmak için iki yıl bekleyen kadınlarla karşılaştırıldığında, doğum veya doğum komplikasyonları riski daha yüksek olabilir (özellikle 35 yaşın üzerindeyseniz).

Biraz daha acemi olabilirsiniz. Bebekler arasında daha fazla zaman olduğundan, örneğin nasıl kundaklanacağı gibi bazı bebek bakımı temellerini unutmuş olabilirsiniz. Ayrıca, büyük çocuğunuz nispeten kendi kendine yettiği için bu noktada alıştığınız boş zamanı da özleyebilirsiniz.

Çocuklarınız bazı aktivitelere aynı ilgiyi göstermeyecektir. - Lunapark gezileri, film gecesi. Çocuklarınız yaşça yakın olmadıkları için aynı aile aktivitelerinden hoşlanmayabilir.

Bu makale yardımcı oldu mu