Son Adetin İlk Günü

Çoğu hamilelik yaklaşık 40 hafta (veya gebe kaldıktan sonra 38 hafta) sürer, bebeğinizin ne zaman doğacağını tahmin etmenin en iyi yolu, son adet döneminizin ilk gününden itibaren 40 hafta veya 280 gün saymaktır. Ayrıca son adetinizin ilk gününe üç ay, yedi gün ekleyebilirsiniz. 

Son adet döneminizin ilk günü, çoğu sağlık uzmanının bebeğin doğum tarihini tahmin etme şeklidir. Ancak unutmayın, bu sadece tahmini bir doğum tarihidir, bebeğinizin dünyaya gelmesi için kesin tarih değildir. Bebeklerin sadece yüzde 4'ü tahmini doğum tarihinde doğar.

Gebelik Tarihi

Yumurtlama belirtilerini takip ediyorsanız veya yumurtlama testi kullanıyorsanız, bebeğinizin dünyaya geleceği günü hesaplamak için hamile kalma tarihinizi kullanabilirsiniz. Tahmini doğum tarihinizi öğrenmek için 266 gün eklemeniz yeterlidir.

Tüp Bebek Doğum Tarihi

Tüp bebek (İn vitro fertilizasyon (IVF)) yoluyla gebe kaldıysanız, Tüp bebek yöntemi ile hamile kaldıysanı bebeğinizin doğum tarihini kolayca hesaplayabilirsiniz. Çoğu embriyo transferi, yumurta toplama ve döllenmeden üç gün veya beş gün sonra gerçekleşir. Üçüncü gün transferi yaptırdıysanız, bebeğinizin doğum tarihini hesaplamak için transfer tarihinden itibaren 263 gün, beşinci gün transferi yaptırdıysanız 261 gün sayın.

Ultrason Taraması İle Tarih Belirleme

Ne zaman hamile kaldığınızı tam olarak belirleyemiyorsanız, son adet gününüzü unuttuysanız veya yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğinden emin değilseniz bile, diğer ipuçları size ve doktorunuza ilk doğum öncesi randevunuzda doğum yapacağınız tarihi belirlemede yardımcı olabilir:

Hamileliği daha doğru bir şekilde tarihlendirebilen erken bir ultrason yapabilirsiniz. Ancak, tüm kadınların erken ultrasona girmediğini unutmayın. Bazı pratisyenler rutin olarak ultrason çekerken, bazıları da yalnızca adet dönemleriniz düzensizse, 35 yaş ve üzerindeyseniz, düşük veya gebelik komplikasyonu geçmişiniz varsa ya da fiziksel muayene ve Son adet döneminize göre doğum tarihi belirlenemiyorsa ultrason çekilmesini önerir.

Bebeğin kalp atışının ilk kez duyulması (Genellikle 9. veya 10. hafta civarında, ancak değişebilir) ve fetal hareketi ilk hissettiğinizde (ortalama 18 ila 22 hafta arasında, ancak daha erken veya daha geç olabilir) gibi hamilelik kilometre taşları, doğum tarihinizin doğru olup olmadığına dair ipuçları verebilir.

Kasık kemiğinizden rahminizin üst kısmına kadar olan ölçüm olan fundal yüksekliğiniz, her doğum öncesi ziyaretinizde doktorunuz tarafından kontrol edilir ve doğum tarihinizi doğrulamaya yardımcı olur. 

İlk iç gebelik muayeneniz yapıldığında not edilecek olan rahminizin boyutu da EDD(Bebeğin tahmini doğum zamanı hakkında bilgi veren terimdir.)'yi belirlemede bir faktör olabilir.

Doğum Yapacağım Tarihi Planlayabilir Miyim?

Bazı şanslı ebeveynler bunu başarıyor fakat normalde doğum yapacağınız zamanı belirlemek, gününe (hatta haftasına veya ayına!) kadar çoğu zaman mümkün olmuyor.. 

Yine de, doğurgan olma olasılığınızın en yüksek olduğu günleri keşfetmek ve gebe kalma şansınızı artırmak için son adet döneminizin tarihini ve tipik döngü uzunluğunuzu kullanan Yumurtlama Dönemi Hesaplayıcımızı deneyebilirsiniz.

Danış, destek al ve öğren (biraz da gülümse).

Bu web sitesinde sunulan içerikler sadece bilgi amaçlı sağlanmıştır ve doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu web sitesinde sunulan içerikler; tıbbi öneri, tanı ve tedavi için kullanılmamalıdır. Eğer bir sağlık sorunu yaşıyorsanız, lütfen bir sağlık kurumu yada hekiminiz ile iletişime geçiniz.