Eğer içinizde ciddi bir bebek arzusu varsa, gebe kalmanızı hızlandıracak her şeyi deneyebilirsiniz. Ancak bebek yapma mantraları söylemeye veya zor şeyleri yapmaya başlamadan önce, sizin ve eşinizin daha hızlıca çocuk sahibi olmak için deneyebileceğiniz pek çok şey vardır ve bunlardan bazıları şaşırtıcı derecede basittir.

Unutmayın, hiçbir strateji başarıyı garanti edemez, ancak bu on ipucu hamile kalmanız için önemli bir yol kat etmenizi sağlayabilir.

Doğum kontrolüne daha erken veda edin.

Doğum kontrol hapları, bantlar veya iğneler ya da başka bir hormonal kontraseptif kullanıyorsanız, ne kadar erken bırakırsanız, döngünüz doğal akışına o kadar hızlı dönecektir.

Hormonal kontraseptifler genellikle yumurtlamayı baskılayarak veya döllenmeyi önleyerek hamile kalmanızı engelleyen bir östrojen ve progesteron kombinasyonu içerir. Bu nedenle doğum kontrolünü bıraktıktan sonra hormonlarınızın yeniden düzene girmesi ve adet döneminizin düzenli hale gelmesi birkaç ay sürebilir.

Doğum kontrolünüzü bırakmak için doğru zamanı doktorunuzla kararlaştırın. Genellikle doğum kontrol hapı veya bant kullanan kadınlar için tercih edilen süre 3 aydır, ancak Depo-Provera enjeksiyonu kullanıyorsanız üreme sisteminizin toparlanması 9 aya kadar (veya daha uzun) sürebilir.

Check-up yaptırın.

Bebek için uygun olmayan ilaçları bırakmak ve vücudunuzun (ve eşinizin) bebek yapmak için iyi durumda olduğundan emin olmak gibi yapılacaklar listenizle ilgili doktorunuzdan destek alarak işe başlayabilirsiniz.

Baştan ayağa muayene, tiroid bozuklukları veya yumurtalık kistleri gibi gebe kalmayı engelleyebilecek kronik durumları tarayabilir ve doğurganlık sorunlarını belirleyebilir. Tüm sistemlerin yolunda olduğu haberini aldıktan sonra hamile kalmak için işe koyulabilirsiniz.

Doğru egzersiz yapın.

Egzersiz sadece fazla kiloların atılmasına yardımcı olmakla kalmaz (ki bu doğurganlığı engelleyebilir), aynı zamanda kan basıncını düşürür, stres hormonu kortizol seviyelerini azaltır ve üreme organlarına giden kan akışını artırır - bunların hepsi gebe kalmak için gereklidir.

Ancak aşırıya kaçmayın. Diğer araştırmalar, özellikle kilonuz olması gereken düzeydeyse, aşırı yoğun egzersizlerin hamilelik planlarınızı raydan çıkarabileceğini göstermektedir. Koşu veya bisiklete binme gibi hızlı tempolu egzersizler adet döngülerinizi bozabilir ve hatta yumurtlamayı geçici olarak durdurabilir.

Çok sıkı çalışmak ile yeteri kadar sıkı çalışmamak arasında bir denge bulmak için doktorunuzla konuşun. Bu arada, yürüyüş gibi düşük etkili egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Mümkün olan en iyi yağları seçin ve eşinizin de aynısını yapmasına destek olun.

Hızlı hamile kalmak istiyorsanız ne çok yediğiniz önemlidir. Sonuçta, sağlıklı gıdalar sadece doğurganlığı artırmakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı bir bebeğin doğmasını da sağlar. Peki, daha hızlı hamile kalmak söz konusu olduğunda, doğru besinlere ulaşmanın eşinize de yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Omega-3'ler gibi sağlıklı yağlar sperm sayısını ve hareketliliğini artırabilirken, doymuş yağlar (cipslerde ve fast foodlarda bulunan türden) sperm boyutunu ve şeklini sabote ederek onları daha az dayanıklı hale getirebilir. Bu yüzden yüzücüleri en iyi durumda tutmak için biraz somon, sardalya, yapraklı yeşillikler ve ceviz tüketin.

Sperm artırıcı diğer yiyecekleri de unutmayın.

Bu diğer doğurganlık gıdaları da gebe kalmaya çalıştığınız dönemde menünüzde yer alabilir:

İstiridye. İstiridyenin afrodizyak olup olmadığından emin değiliz, ancak çinko içeriğinin sperm ve testosteron üretimini artırdığını biliyoruz. Eğer partneriniz sevmiyorsa, çinkoyu yağsız sığır eti, kümes hayvanları, süt ürünleri, fındık veya yumurtadan alabilir, ancak istiridye çinko açısından en yüksek konsantrasyona sahip besin maddesidir.
Meyve ve sebzeler. Bu besinler spermin hücresel hasardan korunmasına yardımcı olabilecek vitaminler açısından zengindir. Folatı yeşil yapraklı sebzelerden alabilir - B vitaminini yeterince almayan erkekler anormal kromozomlu spermlere sahip olma eğilimindedir. Turunçgiller, domates ve çilek, sperm kalitesini artırabilecek C vitamini sağlar. Havuç, kırmızı biber ve kayısı, spermin halsizleşmesini önleyen bol miktarda A vitamini içerir. Tatlı patates, folat, A ve C vitamini açısından da zengindir.
Nar suyu, bazı hayvan çalışmalarına göre sperm sayısını ve kalitesini artırabilir. İnsanlar üzerinde aynı etkilere sahip olup olmadığı henüz belli olmasa da, sabah rutininize eklemeyi deneyebilirsiniz.

Doğum öncesi vitamin alın.

Doğum öncesi vitamin, siz ve doğacak bebeğiniz için iyi bir güvencedir. Araştırmalar, günlük bir takviyenin erken doğum yapma riskinizi azaltabileceğini ve bebeğinizin gelişimine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Doğum öncesi vitaminin tek yapabileceği bu değildir. Araştırmalar, doğum öncesi multivitamin alan kadınların daha hızlı hamile kalma eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur, bu nedenle günde bir kez doğum öncesi vitamin almak oldukça akıllıca bir harekettir.

Süt ürünleri ve demir alımınızı artırın.

Doğru beslenmenin ve doğum öncesi vitaminleri almanın yanı sıra, kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için her gün bir porsiyon tam yağlı süt ürünü tüketmeye çalışın. Araştırmalar, bir porsiyon tam yağlı süt veya peynirin yumurtlama infertilitesi (sağlıklı yumurta üretememe) şansınızı azaltabileceğini göstermektedir.

Ayrıca, anemik kadınların döngüleri düzensiz olabileceğinden, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve yağsız et gibi demir açısından zengin gıdalardan günde iki porsiyon almaları gerekmektedir.

Kafein alımınızı azaltın ... ve diğer kötü alışkanlıklarınızı kesin.

Çok fazla kafein ve alkolün gebe kalma sürecinizi sekteye uğratabileceğini gösteren çok sayıda çalışma vardır. Bu nedenle, gerçekten kısa sürede hamile kalmak istiyorsanız, kafein alımınızı günde yaklaşık 200 miligramla sınırlayın - bu da yaklaşık iki fincan kahveye eşdeğerdir. (Doğurganlık tedavisi görüyorsanız, doktorunuz bu sınırı daha da düşürebilir)

Alkolü tamamen bırakın - hem kadın hem de erkek doğurganlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Ve muhtemelen söylemeye gerek olmasa da, henüz yapmadıysanız nikotini derhal bırakın. Yumurtalarınızda büyük hücre hasarına neden olabilir ve hamile kaldığınızda düşük yapma olasılığını artırabilir.

Çok fazla strese girmemeye çalışın.

Araştırmalar, aşırı stresin hormon seviyelerinin bozulmasına ve servikal mukusun azalmasına neden olarak hamile kalma şansınızı azaltabileceğini göstermektedir. Burada yüksek anksiyeteden bahsediyoruz - talepkar bir patron veya öfke nöbeti geçiren bir çocuk gibi sıradan sıkıntılar değil.

Ancak çıldırma seviyelerinde olmasanız bile, aşırı iş yükünden kaçınarak, bir yoga ya da zumba sınıfına giderek, müzik dinleyerek veya eşinize ya da sempatik bir arkadaşınıza içinizi dökerek sinirlerinizi kontrol altında tutmanın sakıncası yoktur. Kendinize zaman ayırmanın bir başka artısı daha var: Bir bebek yapıp dünyaya getirdiğinizde, "kendime" zaman ayırmak çok daha zor olacaktır.

Uyku depolayın.

Daha hızlı hamile kalmaya çalışıyorsanız, her gece yedi ila sekiz saat kesintisiz uyuduğunuzdan emin olun. Bazı araştırmalara göre, düzensiz bir uyku programı düzensiz adet dönemlerine yol açabilir ve bu da planlarınızı bozabilir. 

Daha düzenli uyumanın bir başka avantajı daha var: Aynı zamanda stresle mücadele edecek ve ne zaman yumurtlayacağınızı belirlemenize yardımcı olabilecek bir istatistik olan daha doğru bir bazal vücut ısısı ölçümü elde edeceksiniz.

Bu makale yardımcı oldu mu