Kalbinizde bir kız çocuğuna hamile kalmak mı var? Ya da bir erkek çocuğa hamile kalmayı mı hayal ediyorsunuz? Sağlıklı bir bebeğe sahip olmak kesinlikle en önemli önceliğiniz olsa da, özellikle karşı cinsten bir (veya iki veya üç) bebeğiniz olduysa, diğer cinsiyetten bir bebek istemek de olağandır.
Her ne umuyorsanız, tabiat anayı dürtmek ve kız ya da erkek çocuk sahibi olma şansınızı artırmak için bazıları bilimsel, bazıları ise aptalca olan bir dizi yöntem vardır.

İşte bilimsel temeli olan ve olmayan seçenekler de dahil olmak üzere cinsiyet seçim teknikleri hakkında bilmeniz gerekenler!

Preimplantasyon (Yerleştirme öncesi) genetik tanı
İlk etapta gebe kalmak için bilimden yardım alıyorsanız, bebeğinizin cinsiyetini seçmeniz mümkün olabilir.

İn-vitro fertilizasyon (IVF, dış ortamda olgun yumurtanın spermle döllenmesi işlemi) ile birlikte kullanılan preimplantasyon genetik tanı (PGT) ile doktorlar, petri kabında döllenen ve hızla bölünen embriyodan bir hücre çıkarabilir ve cinsiyeti belirlemek için inceleyebilir. Sadece istenen cinsiyetteki embriyolar anne rahmine yerleştirilebilir.

Bununla birlikte, çocuğunuzun cinsiyetini seçmek için PGT kullanmak tartışmalıdır (maliyetli olduğundan bahsetmiyorum bile). Bu yöntem, genetik testlerden geçen ve ciddi genetik bozuklukların taşıyıcısı olduklarını bilen çiftlere yardımcı olmak için geliştirilmiştir - ve çoğu doğurganlık merkezi ve tıbbi kuruluş, bebeğin cinsiyetini seçmek için gerçek bir tıbbi neden yoksa bunu önermez. (Örneğin, çoğunlukla erkek çocuklarda görülen Duchenne kas distrofisi (DMD) gibi bazı genetik bozukluklar özellikle cinsiyetle bağlantılıdır).

PGT, preimplantasyon genetik tarama (PGS) adı verilen bir işlemi de içeren preimplantasyon genetik testinin (PGT) bir parçasıdır. PGS kromozom sayısını sayar ve kromozomal anormallikleri test eder.

Bazı doğurganlık klinikleri, ebeveynlerin aynı cinsiyette bir veya daha fazla çocukları varsa bebeklerinin cinsiyetini seçmelerine izin verir - buna "aile dengeleme" denir. 

Sperm Ayırma

MicroSort Yöntemi olarak da bilinen sperm ayırma işlemidir. Bu işlem, cinsiyetin kız olmasını sağlayan spermlerin (X-sperm) erkek çocuk olmasını sağlayan spermlerden (Y-sperm) ayrıldığı akım sitometrisi (bir sıvı akımı içinde yer alan hücrelerin özelliklerinin ölçülmesi) kullanılarak yapılır. Kızlar için üretilen sperm, erkeklere göre yaklaşık yüzde 3 daha fazla DNA içerir ve laboratuvarda özel bir floresan madde ile boyandığında daha parlak görünür.

İstenen cinsiyetteki sperm ya intrauterin inseminasyon (IUI) yoluyla anne adayının rahmine yerleştirilir ya da bir yumurtayı tüp bebek yöntemiyle döllemek için kullanılır.

Sperm ayırma, istenen cinsiyeti seçmede neredeyse yüzde 100 doğru olan PDG ile cinsiyet seçiminden daha az güvenilirdir. 

Shettles Yöntemi

Shettles Yöntemi olarak adlandırılan yöntemin etkinliğini destekleyecek hiçbir tıbbi veri olmamasına rağmen, bazı çiftler bu yönteme inanmakta ve denemeye karar vermektedir.
Shettles Yönteminin arkasındaki teori, cinsiyetin kız olmasını sağlayan spermlerin (X-sperm olarak adlandırılır) daha yavaş hareket ettiği, ancak daha hızlı olan ancak daha kısa ömürlü olan erkek spermlerine (Y-sperm olarak da bilinir) kıyasla daha dayanıklı olduğu ve daha uzun yaşadığıdır.

Rivayete göre bunun anlamı, çiftlerin kadının yumurtlama zamanından iki ila üç gün önce gebe kalmak için cinsel ilişkiye girmeyi deneyebilecekleridir. Böylece, yumurta birkaç gün sonra düştüğünde fallop tüplerinde hala bekleyen X-spermlerin kız olma şansının artacağı düşünülüyor.

Öte yandan, bir erkek çocuk için çabalıyorsanız, teori, yumurtlamaya mümkün olduğunca yakın zamanda ilişkiye girmenin işe yarayacağıdır, çünkü hızlı erkek Y-sperminin yumurtaya ilk ulaşma olasılığı daha yüksek olabilir.

Shettles Yöntemi ile yüzde 50 ihtimalle kız ya da erkek çocuğa hamile kalma ihtimaliniz olduğunu bildiğiniz sürece, yöntemi denemenin zararı yoktur.

Whelan Yöntemi

Whelan Cinsiyet Seçimi Yöntemi, Shettles Yöntemi ile benzer teorilere dayanmaktadır ve yöntemin etkinliğini destekleyen tıbbi kanıtlar konusunda aynı derecede yetersizdir. Ancak arkasında sağlam bir bilim olmadığını fark ettiğiniz halde yine de denemek isterseniz bir zararı olmayacaktır.

Whelan Yöntemi, bir kadının döngüsünün belirli zamanlarında vücudundaki biyokimyasal değişikliklerin, erkek Y-sperminin bir yumurtayı dölleme olasılığını artırırken, diğer zamanlarda biyokimyasının kız X-spermini dölleyebileceği fikrine dayanmaktadır.

Teoriye göre, eğer erkek çocuk istiyorlarsa, çiftler yumurtlamadan dört ila altı gün önce seks yapmayı deneyebilirler. Kız çocuk sahibi olmak içinse yumurtlamadan iki ila üç gün önce ya da kadının yumurtladığı gün birlikte olabilirler.

Whelan Yönteminin işe yaradığını gösteren herhangi bir gerçek veri olmamasının yanı sıra, eleştirmenler yumurtlamadan dört ila altı gün önce seks yapmanın hamile kalmak için yumurtanın salınmasından çok önce olduğunu, çünkü spermin bu kadar uzun süre hayatta kalamayacağını (genellikle en fazla üç gün civarında) söylüyorlar.

Bununla birlikte, "yüzük cinsiyet testi" yapan biriyseniz ve Whelan Yönteminin kız mı erkek mi doğuracağınızı belirleme olasılığıyla yaklaşık olarak aynı olduğunu var sayabilirsiniz!

Cinsiyet Belirleme Kitleri

Bebek cinsiyet belirleme şansını artırdığını iddia eden çeşitli kitler bulunmaktadır. Bu kitler, vajinal yolu X ya da Y spermine daha açık hale getirmek için besin takviyeleri ve duş malzemeleri kullanarak yumurta ve spermin etrafındaki koşulları değiştirmeye dayanmaktadır.

Çoğu uzman bu cinsiyet seçimi kitlerinin iddialarının şüpheli olduğunu düşünmektedir.

Diyet ve Beslenme

Kız ya da erkek çocuk sahibi olma ihtimalinizi artırabilecek bir diyet yoktur, ancak bu durum insanların bu konuda spekülasyon yapmasını engellememiştir.

Bazı teoriler, sodyum oranı düşük ve kalsiyum oranı yüksek gıdalarla beslenmenin kız çocuk sahibi olma şansınızı artırabileceğini söylüyor. Diğerleri ise kız çocuk istiyorsanız diyetinizin yumurta, yoğurt ve çikolata, erkek çocuk istiyorsanız kırmızı et, muz gibi potasyum açısından zengin yiyecekler ve tuzlu yemekler içermesi gerektiğini iddia ediyor.

Seks Pozisyonları

Belirli seks pozisyonlarının kız ya da erkek çocuk sahibi olmanıza yardımcı olup olamayacağı konusunda çok sayıda teori vardır - ancak tahmin edebileceğiniz gibi, örneğin ayakta seks yapmanın erkek çocuk sahibi olmanıza yardımcı olabileceğini ya da misyoner pozisyonunun kız çocuk sahibi olma olasılığınızı artırdığını gösteren hiçbir kanıt yoktur.
Bu yöntemlerden bazıları kulağa ne kadar umut verici gelse de, yüksek teknolojili cinsiyet seçimi tekniklerinin pahalı, invaziv ve tartışmalı olabileceğini unutmayın. Gebe kalmanın düşük teknolojili yollarına gelince, bunlar doğanın akışına bırakmaktan farksızdır.

Bu makale yardımcı oldu mu