Her ne kadar doktor tavsiyesiyle belirli dozlarda kullanılsa da antibiyotikler, çeşitli yan etkilere neden olabilir. Dolayısıyla kullanım süreci, olası yan etkiler ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi edinmek son derece önemlidir. Bebeklerde antibiyotik kullanımı, yan etkileri ve zararlarıyla ilgili bilmeniz gereken tüm detayları, içeriğimizde anlattık!

Antibiyotik Ne İşe Yarar?

Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için kullanılan antibiyotikler, hastalıkların tedavisinde aktif rol oynar. Bakterilerin vücut içerisinde yaşamasını ve çoğalmasını önlemeyi hedefleyen bu tip ilaçlar, çeşitli kimyasal bileşenlerden üretilir. Dolayısıyla antibiyotikler insan sağlığının korunmasında oldukça güçlü bir etkiye sahiptir.

Her yaştan kullanıma uygun türlere sahip olan antibiyotikleri hem yetişkinler hem de çocuk ve bebekler doktor takibi altında kullanabilir. Bununla beraber ilaçların denetimsiz biçimde kullanımı oldukça risklidir. Gerek duyulmadığı halde, düzensiz dozlarda tüketilmesi sonucunda vücuttaki bakteriler, ilaca karşı bağışıklık kazanır.

Bebeklerde bağışıklık sisteminin henüz tam anlamıyla gelişmemiş olması, bakteri ve enfeksiyonlarla savaşın zorlaşmasına neden olur. Bu nedenle ağır hastalıklarda doktor tavsiyesi altında antibiyotiklerden faydalanılır. Takipli ve düzenli kullanımın ardından bebeğin vücudundaki bakteriler büyük ölçüde ortadan kaldırılır. Böylece tekrardan sağlığına kavuşmuş olur.

Bebekler ile Yetişkinlerin Kullandığı Antibiyotiklerin Farkı

Yetişkinler ve bebeklerin kullandığı antibiyotikler arasında bazı temel farklılıklar bulunur. Vücut yapısı, yaş ve gelişim sürecine bağlı olarak belirlenen parametreler; ilacın doz ve içeriği üzerinde etkilidir. Yapılan düzenleme sayesinde ortaya çıkabilecek potansiyel sağlık sorunlarının önüne geçilir.

Antibiyotikler, vücut içerisindeki hücrelerin yapı taşlarına yaptıkları etki ve baskıyla gelişimlerini engeller. Beslenmeleri ve yaşamaları için gerekli kaynakların kesilmesine neden olan bu durumla beraber bakteriler çoğalarak yaşamlarına devam edemez. Bakteri hücresine yapılan bu baskı esnasında kişinin vücut hücreleri de zarar görebilir. Bu noktada bebek ve çocukların büyüme hücrelerinin zarar görmemesine önem verilir.

Bebekler için Hangi Hastalıklarda Antibiyotik Kullanılır?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de bakteri ve enfeksiyonlara karşı antibiyotik reçete edilir. Bununla beraber zorunda kalınmadığı sürece büyüme hücrelerinin korunması adına antibiyotik kullanımından kaçınılır. Dolayısıyla doktor görüşü alınmadan veya reçete edilmeden bu tip ilaçların tüketilmemesi gerekir.

Bebeklerde antibiyotiğin tercih edildiği hastalıklardan biri de zatürredir. Huzursuzluk ve halsizlikle başlayan bu rahatsızlık; iştahsızlık, ateş gibi problemleri de beraberinde getirir. Bir çeşit solunum yolu enfeksiyonu olan zatürrenin bebek ve çocukların bünyesinden atılması oldukça zordur. Böyle zamanlarda sağlık kuruluşları aracılığıyla uzmanlara ulaşarak tedavi sürecine başlanması gerekir.

Bebeklerde antibiyotik kullanımının yoğun olduğu rahatsızlıklar arasında menenjit, kan dolaşımı ve idrar yolu enfeksiyonları yer alır. Kimyasal bileşenlerden oluşan antibiyotiklerin uzmanlar tarafından doğru dozlarla uygulanması sonucunda, bebeğin tekrardan sağlığına kavuşması sağlanır. Böylece enfeksiyonun ilerleyerek farklı problemlere yol açması önlenmiş olur.

Antibiyotik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde antibiyotik kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar bulunur. İlacın doğru bir şekilde tüketilmesi ve bebeğinizin sağlıklı bir şekilde hastalığı atlatması için önemli olan bu altın kuralları bilmeniz gerekir. İşte, bebekler için antibiyotik kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Bakterilere karşı güçlü bir ilaç olan antibiyotikler, yalnızca gerekli durumlarda reçete edilir. Bunun temel nedeni enfeksiyon ve bakterilerin ilacı tanıyarak direnç kazanmasının önlenmek istenmesidir. Dolayısıyla doktorunuza antibiyotik yazması noktasında ısrarcı olmanıza gerek yoktur.

  • Her antibiyotiğin kendine özgü kullanım biçimi ve nitelikleri bulunur. Kullanım esnasında ilacın prospektüsünü ve doktorunuzun tavsiye ettiği tüketim sıklığını temel alarak hareket etmelisiniz.

  • İlacı kullanmadan önce prospektüs üzerinde yer alan yan etkileri incelemelisiniz. Bebeğinizde bu yan etkilerin görülmesi durumunda tekrardan doktor görüşü almalısınız.

  • İlaçlar yalnızca reçete edildiği hastalık için kullanılmalıdır. Dolayısıyla şişede kalan ilaçları daha sonra değerlendirmek adına saklamamalısınız. İlerleyen dönemdeki herhangi bir sağlık sorununda doktorunuz, hastalığın tedavisine uygunluğuna göre tavsiye edecektir.

  • Antibiyotik kullanımı sırasında rutin düzenin korunması gerekir. Dolayısıyla ilacın belirtilen saat ve zaman aralıklarını kaçırmadan tüketilmesi önemlidir.

Tüm bu kural ve kullanım detaylarıyla beraber antibiyotik kullanımında esas alınması gereken doktor görüşüdür. Herhangi bir alerji, yan etki veya problemde en yakın sağlık kliniğine veya acil servise başvurmanız gerekir. Bu sayede farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasının önüne geçmiş olursunuz.

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

İlacın verilmesinin üzerinden 48-72 saat geçtikten sonra bebekler kendilerini daha iyi hisseder. Bununla beraber enfeksiyon ve bakterilerin tamamen vücuttan atıldığı veya hastalığın iyileştiği söylenemez. Dolayısıyla antibiyotiğin kullanımına hekimin tavsiye ettiği süre boyunca devam edilmelidir. Aksi takdirde hastalığın tekrarlaması veya daha yoğun biçimde baş göstermesi gibi problemler ortaya çıkabilir. Böyle zamanlarda bakterilerin antibiyotiğe direnç kazanması nedeniyle tedavi süreci zorlaşır.

Antibiyotik tedavisi esnasında bağırsaklardaki bakterilerin etkilenmesi durumu ortaya çıkabilir. Bu tip durumlarda sindirim ve boşaltım sistemleri zarar görme potansiyeline sahiptir. İlaç tedavisi boyunca bebeğinizin beslenmesini sıkıca takip etmeli, aksama ve düzensizliklere karşı dikkatli olmalısınız. Böylece ortaya çıkabilecek diğer sağlık sorunlarının önüne geçersiniz.

Antibiyotik Alerjisi için Ne Yapılır?

Kişinin bünyesinin antibiyotik içerisindeki bileşenlere alerjik reaksiyonlar vermesi sonucunda çeşitli yan etkiler görülebilir. Başlıca alerji belirtileri; idrarda kan, cilt üzerinde sarılık, baş ağrısı, solunum sorunları ve kusma gibi problemlerdir. Belirtiler hastalıkla da ilgili olabileceğinden kullanım süresince bebeğin yakından takip edilmesi gerekir. Bununla beraber problemin görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Antibiyotik yan etkilerinin ortaya çıkmasında çeşitli alerjik etkenler de rol oynayabilir. Bununla beraber genetik nedenler ve kullanım sıklığı da etkilidir. Ailede antibiyotiğe duyarlı bireylerin bulunması, kedi alerjisi ve sık aralıklarla yoğun antibiyotik kullanımı yan etkilere neden olabilir. Dolayısıyla bu yan etkilerin bu parametreleri de göz önünde bulundurarak değerlendirilmesi gerekir.

Alerjinin ve yan etkilerin artması durumunda farklı sağlık sorunları da baş gösterebilir. Bu nedenle tedavi süreci boyunca düzenli doktor takibinin yapılması önemlidir. Aksi takdirde bakterilerin direncine veya alerjik reaksiyonlara bağlı olarak hastalığın ilerlemesi durumu ortaya çıkar.

Antibiyotik Nasıl Muhafaza Edilir?

Tıpkı diğer ilaç türlerinde olduğu gibi antibiyotiklerin de muhafaza edilmesi sürecinde dikkatli olunması gerekir. Kimyasal bileşenlerden üretilen ilaçlarda güneş ışığı, sıcaklık ve havayla temasa bağlı yapısal bozulmalar ortaya çıkabilir. Bozulmalar sonucunda ilaç etkisini gösteremez. Bununla beraber çeşitli rahatsızlık ve sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

İlaçların muhafaza edileceği ortamın sıcaklık derecesi 15-25 arasında olmalıdır. Bununla beraber antibiyotik; ağzı tam anlamıyla kapatıldıktan sonra, güneş ışığıyla temas etmeyen ve hissedilen sıcaklık açısından serin bir ortamda tutulmalıdır. Bu sayede ilacın kullanım süresi boyunca bozulması önlenmiş olur.

Belirlenen tedavi süresi boyunca kullanılan ilaçların süreç sonunda atılması gerekir. Her ilaç hastalığa ve vakaya özgü reçete edilir. Bu nedenle tekrarlı ve takipsiz kullanıma uygun değildir. Bebeğinizde tekrardan hastalığın baş göstermesi durumunda doktor takibinde tedavi uygulanması oldukça önemlidir.


Ek olarak, Montessori eğitimi hakkında bilgi almak ilginizi çekiyorsa, bu linkten detaylara erişebilirsiniz: Montessori eğitimi.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer konu da: Bebeklerde diş fırçalamasına ne zaman başlanır?

Bu makale yardımcı oldu mu