Hamile kalmaya çalışırken, yumurtlamanın gerçekleşmesi ile evde yapılan gebelik testinin pozitif çıkması (ya da regl olmanız) arasındaki iki hafta çok daha uzun gelebilir. Bir çok kadın gibi, vücudunuzdaki her ağrı, sancı ve aşermenin farkında olarak ve bunların hamileliğin erken bir belirtisi olup olmadığını merak ederek geçirirsiniz.

Hamileliğin en belirgin belirtilerinden biri kanamadır. Eğer hafif bir lekelenmeniz varsa, bunun bir anlamı var mı?

Bunu belirlemek zor ama sağlıklı ve normal gebelikler geçiren kadınların çoğunda, embriyonun rahmin yan tarafına yerleştiği dönemde implantasyon kanaması adı verilen bir kanama görülür.

İmplantasyon Kanaması Nedir?

İmplantasyon kanaması, döllenmeden 7 ila 14 gün sonra meydana gelen hafif kanama veya lekelenmedir.

Yumurtlamadan sonra ve bir yumurta, fallop tüpünde bir sperm tarafından başarılı bir şekilde döllendiği anda, embriyo bölünmeye ve büyümeye başlar. Bu sırada endometrium adı verilen rahim iç zarı değişmeye başlar. Bu zar adet döngüsü boyunca zaten kalınlaşmaktaydı, ancak embriyoyu korumak ve beslemek için daha da büyümesi ve olgunlaşması gerekmektedir.

Döllenmeden yaklaşık 5-6 gün sonra, hızla büyüyen embriyo fallop tüpünden aşağıya ve rahme doğru hareket eder. Daha fazla besine ihtiyaç duymaya başlamıştır ve endometriyum onu destekleyecek kadar büyümüştür.

Daha sonra embriyo kendini endometriuma bağlar ve burada ilk kez besin ve oksijen için annenin vücuduna bağımlı hale gelir. Embriyo implante olduğunda, içine girdiği noktadaki küçük kan damarlarını bozabilir. Bu herhangi bir soruna neden olmaz (endometriyum iyileşir) ancak bazı kadınlar pembemsi veya kırmızıdan kahverengiye kadar değişen hafif kanamalar yaşayabilir.

İmplantasyon Kanaması Ne Zaman Olur?

İmplantasyon kanaması olarak adlandırılan kanama muhtemelen beklenen aylık adet döneminizden önce, genellikle döllenmeden veya gebe kaldıktan yaklaşık 7 ila 10 gün sonra gelecektir.

İmplantasyon Kanamasının Belirtileri

En yaygın implantasyon kanaması belirtilerinden bazıları şunlardır:

  • Bazı kadınların kanın daha koyu olması nedeniyle normal dönem kanamasından farklı olduğunu söylediği hafif kanama veya lekelenme
  • Hafif kramp
  • Bir sersemlik hissi
  • Göğüslerin şişmesi
  • Baş ağrısı

İmplantasyon Kanaması ve Regl Kanaması: Aradaki Fark Nasıl Anlaşılır?

İmplantasyon kanaması genellikle gebelik testi pozitif çıkmadan önce görülebilen bir belirti olduğundan, hafif kanamanın erken bir gebelik belirtisi mi yoksa regl döneminizden önce görülen normal bir lekelenme mi olduğunu anlamak zor olabilir. Ve ne yazık ki bunu öğrenmenin kesin bir yolu yoktur.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu birkaç gün daha bekleyip gebelik testi yapmaktır. En son ne zaman ilişkiye girdiğinizi takip etmek de bunu anlamanıza yardımcı olabilir. İki haftadan uzun bir süre geçtiyse, yaşadığınız lekelenmenin implantasyon kanaması olması pek olası değildir.

İmplantasyon kanaması yaşadığını bildiren kadınların yaklaşık üçte biri, bunu genellikle normal adet öncesi lekelenmelerinden farklı olarak tanımlar - bazıları kanın normal adet kanına kıyasla daha koyu olduğunu ve kırmızı olmadığını söyler. Diğerleri ise lekelenme ile aynı zamanda hafif kramplar yaşamaktadır.

Ancak birçok kadın için bu iki kanama türü hiç farklı değildir. Dolayısıyla, bazı lekelenmelerin implantasyon kanaması olduğunu düşünüp birkaç gün sonra adet görüyorsanız veya implantasyon kanamasının normal lekelenme olduğunu düşünüp sonradan hamile olduğunuzu anladıysanız yalnız değilsiniz!

İmplantasyon Kanaması Ne Kadar Sürer?

İmplantasyon kanaması genellikle sadece bir veya iki gün sürer.

Doktoru Ne zaman Aramalısınız?

Hamilelik sırasında hafif kanama - implantasyon dışındaki zamanlarda bile - genellikle normaldir. Sebepleri arasında pelvik muayeneyi takiben rahim ağzının tahriş olması, cinsel ilişki veya vajina enfeksiyonu gibi sıradan şeyler yer alabilir.

Ancak pozitif bir gebelik testini takip eden kanama bazen ektopik gebelik(dış gebelik), molar gebelik (üzüm gebeliği) veya diğer erken düşüklerin bir işareti olabileceğinden, bunu yaşarsanız hemen doktorunuzu aramalısınız, böylece diğer semptomlar hakkında konuşabilirsiniz. Yine de çok fazla endişelenmemeye çalışın. Kanama hafifse ve uzun sürmüyorsa, her şeyin yolunda olma ihtimali yüksektir.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplantasyon kanaması olduğunu nasıl anlarım?

Hafif kanama veya lekelenme, hafif kramp, sersemlik hissi, göğüslerde şişkinlik (büyüme) ve baş ağrısı implantasyon kanamasıyla ilişkili yaygın olarak bildirilen bazı belirtilerdir.

İmplantasyon kanaması neye benzer?

İmplantasyon kanaması hafif kanama veya lekelenmedir. Bazı kadınlar kanın adet dönemlerindekinden daha koyu göründüğünü söyler.

İmplantasyon kanaması ne kadar sürebilir ve ne kadar ağır olabilir?

İmplantasyon kanaması genellikle sadece bir veya iki gün sürer ve tipik olarak hafif bir kanamadır.

İmplantasyon kanaması sırasında gebelik testi yapabilir miyim?

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu, gebelik testi yapmadan önce birkaç gün daha beklemektir. (En iyi sonuç için, adet görmeyi beklediğiniz gün gebelik testi yapın.)

Bu makale yardımcı oldu mu