Sizce bebeğin alması gereken kaloriyi sağlamanın yolu, her şeyden iki kat daha fazla yemek olabilir mi? Tabi ki bebek yapma matematiği bu şekilde çalışmıyor. Hamilelik sırasında büyümekte olan bebeğinizi beslemek için yeterince yemek yemek kritik önem taşısa da, yemek yediğiniz iki kişiden birinin büyümekte olan küçük bir fetüs olduğunu unutmayın. (aslında, ilk üç aylık dönemin büyük bir kısmında sadece bezelye büyüklüğünde veya daha küçük)

İşte anne adaylarının hamilelik boyunca kalori alımıyla ilgili bilmeleri gerekenler ve ihtiyaç duydukları tüm besinleri aldıklarından nasıl emin olabilecekleri.

Hamile Bir Kadın Ne Kadar Kalori Almalıdır?

Kilonuz normal veya ortalama sınırlar içindeyse ve hamile kalmadan önce orta derecede aktifseniz, önerilen günlük alım miktarınız günde yaklaşık 2.000 kaloridir. Hamile olduğunuz için şimdi ihtiyacınız olan kalori miktarı aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

İlk üç aylık(trimester) dönem: İlk üç aylık döneminizde muhtemelen ek kaloriye ihtiyacınız olmayacaktır. Bunun yerine, bebeğinizin gelişimini desteklerken enerjinizi yüksek tutan (ve sabah bulantınız varsa midenizi bulandırmayacak!) besleyici yiyecekler seçmeye odaklanmalısınız.

İkinci üç aylık (trimester) dönem: Günlük kalori alımınızı günde yaklaşık 340 kalori artırmanız gerekir - bu, örneğin iki bardak yağsız süt ve bir kase yulaf ezmesine eşdeğerdir. Bu dönemde iştah artışı görülebilir.

Üçüncü üç aylık (trimester) dönem: Fazladan günde yaklaşık 450 kaloriye ihtiyacınız olacaktır.
Eğer çoğul bebek yaşıyorsanız: Hamilelikten önce kilo alımınız ortalama düzeydeyse, günlük alımınız günde yaklaşık 600 kalori artmalıdır.
Elbette bunun istisnaları vardır (örneğin, çok gençseniz veya başlangıçta ciddi ölçüde düşük kiloluysanız, muhtemelen daha fazla kaloriye ihtiyacınız olacaktır). Bu nedenle, günlük kalori ihtiyacınızı belirlemek için doktorunuza mutlaka danışın.

Doğru Miktarda Kalori Aldığınızı Nasıl Anlarsınız?

Artık kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu bildiğinize göre, eski hesap makinesini çıkarıp saymaya başlamanın zamanı geldi mi? Kesinlikle hayır. Ne yediğinizi takip etmenin en iyi yolu her lokmayı saymak değildir.(buna kimin vakti ya da sabrı var ki?)

Bunun yerine, doktorunuz kilo alımınızı izleyeceği için hamilelik öncesi muayenelerinize dikkat edin. Normal kiloda gebe kaldıysanız, hamilelik sırasında ilk üç aylık dönemde yaklaşık 3 kilo, ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde ise haftada yaklaşık 800 grama kadar alınabilmektedir. 'Kilo artışı hesaplama aracı' ile kilonuzu kontrol edebilirsiniz.

Elbette bu kılavuzlar hamilelik öncesi BMI (vücut kitle indeksi) değerinize ve diğer faktörlere göre de değişiklik gösterir, bu nedenle kişiselleştirilmiş önerilerinizi doktorunuzdan aldığınızdan emin olun.

Doktorunuz size çok hızlı kilo aldığınızı veya yeterince kilo almadığınızı söylerse, durumu düzeltmek için atabileceğiniz adımlar vardır:

Yeterince kilo almıyorsanız, özellikle ikinci üç aylık döneme girdiğinizde (sabah bulantıları ve yemekten kaçınma azalır), protein açısından zengin gıdalar ve avokado, fındık, tohumlar, somon ve tam yağlı süt ürünleri gibi sağlıklı yağlar da dahil olmak üzere sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan gıdaları yeterince almıyor olabilirsiniz. Hala yeterli kilo almakta sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla görüşün.
Öte yandan, çok hızlı kilo alıyorsanız, ihtiyacınız olandan daha fazla kalori alıyor olabilirsiniz. Bu nedenle doktorunuza danışın ve diyetinizde bazı sağlıklı ayarlamalar yapın. Sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan değerli vitamin ve mineralleri kesmediğinizden emin olurken, işlenmiş, kalorili ve besin değeri düşük gıdaları azaltmayı deneyin.
Yapabileceğiniz en iyi şey, yediğiniz her şeyi veya aldığınız her kiloyu takıntı haline getirmemeye çalışmaktır. Günlerinizin çoğunu sağlıklı ve dengeli bir şekilde geçirdiğiniz sürece sorun yaşamazsınız. Ve her zaman olduğu gibi, herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Bu makale yardımcı oldu mu