Hiç doymuyormuş gibi mi hissediyorsunuz? Hamilelik döneminde iştah artışı yaygındır, özellikle de sabah bulantılarının azaldığı, aşermelerin arttığı ve sürekli büyüyen bebeğinizi beslemek için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyduğunuz ikinci trimester döneminde.

İşte iştahınızın ardında yatan nedenler ve bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri tüketip tüketmediğinizi gösteren yöntemler.

Hamilelikte İştah Genellikle Ne Zaman Artar?

İştah artışı yaygın bir hamilelik belirtisidir. Bazı kadınlar hamileliğin ilk üç ayında iştahlarının arttığını fark eder. 

Bununla birlikte, çoğu kadın ikinci üç aylık dönemde, sabah bulantıları sona erdiğinde iştahlarında bir değişim hisseder.

Açlık hissi günün herhangi bir saatinde artış gösterebilir, ancak özellikle gece boyunca ve sabahın erken saatlerinde, kan şekeri seviyenizin gece boyunca kademeli olarak düşmesi ve öğünler arasındaki sürenin uzaması nedeniyle daha fazla hissedilebilir. 

Hamileyken Neden Kendimi Sürekli Aç Hissediyorum?

Oldukça basit bir şekilde, hamilelik sırasında artan iştahınız, büyüyen bebeğinizin daha fazla besine ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır - ve bebeğiniz size yüksek sesle ve net bir mesaj göndermektedir.

İkinci trimester döneminden itibaren, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için düzenli olarak kilo artışı başlayacaktır. Hamileliğe normal kiloda başlayan kadınlar için bu, ikinci üç aylık dönemde toplamda yaklaşık 12 ila 14 kilo (veya haftada yaklaşık 1 kilo) ve üçüncü üç aylık dönemde 8 ila 10 kilo almak anlamına gelir. (Bununla birlikte, hamilelikte kilo alımının değişebileceğini ve bazı kadınların daha yavaş veya daha hızlı kilo alabileceğini unutmayın; doktorunuz fetal gelişimin yolunda olduğunu söylediği sürece, bu tamamen normaldir).

Vücudunuz kilo alımınızı ve büyüyen bebeğinizin gelişimini desteklemek için, gebe kalmadan önce yediklerinize kıyasla ikinci trimester dönemde günde yaklaşık 300 ila 350 kaloriye, üçüncü trimester dönemde ise 500 kaloriye daha ihtiyaç duyar. İlk üç aylık dönemde kalori ihtiyacı artmasa da, gelişmekte olan bebeğinizin folat ve kolin gibi besin maddelerine olan ihtiyacı artar, bu nedenle beslenmenin içeriğine odaklanmak oldukça önemlidir.

İştahınız hamilelik aşermeleri nedeniyle de artıyor olabilir, ki bu çoğunlukla normaldir. Bununla birlikte, bazen bir beslenme eksikliğine işaret edebilirler, bu nedenle emin olmak için doktorunuza danışabilirsiniz.

Hamileyken Artan İştahımla İlgili Ne Yapabilirim?

Hamilelik sırasında artan iştahınızı tatmin etmek söz konusu olduğunda, vücudunuzu dinleyin ve mümkün olduğunda bebeğinizin gelişimini desteklemek için besleyici seçenekleri tercih etmeye çalışın.

 1. Susuz kalmayın.
  Vücudunuz bebek gelişimi için çok yoğun çalıştığı için, her zamankinden daha fazla sıvıya ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden günde en az 8 - 10 bardak su içmeyi içmeye çalışın ve havanın ya da ortamın sıcak olduğu durumlarda su tüketiminizi mutlaka artırın.
  Herhangi bir besin değeri olayan aşırı kalori ve şeker (şekerinizi yükseltir ve iştahınızı artırır) içeren gazlı içecekleri tüketmeyin.
 2. Kalori hesabı konusunda endişelenmeyin.
  Çoğu annenin ilk üç aylık dönemde ek kaloriye ihtiyacı yoktur. İkinci üç aylık dönemde, hamile kalmadan önce normal kiloda olan kadınların, hamilelik öncesi diyetlerinde yediklerinden günde yaklaşık 300 ila 350 kalori daha fazla kaloriye ihtiyaç duydukları doğrudur (biraz daha fazla veya daha azına ihtiyacınız olabilir). Ve birçok kadın için üçüncü üç aylık dönemde kalori ihtiyacı yaklaşık 500 kalori daha artar. Eğer çoğul bebek yaşıyorsanız, her bir bebek için günde 300 kaloriye kadar daha fazla yemeniz gerekebilir.
  Ancak bu, kalorileri hesaplamanız gerektiği anlamına gelmez. Yemek yeme ihtiyacınız sizi yönlendirecektir. Siz mümkün olduğunda besin değeri yüksek seçeneklere odaklanın ve bebeğin büyümesinin yolunda gittiğinden emin olmak için doktorunuza ya da diyetisyeninize danışın.
 3. Sağlıklı bir hamilelik diyeti uygulayın.
  Hamilelik diyetinizin sadece doyurucu değil besleyici olduğundan emin olun. Sizi tok tutacak yüksek lifli karbonhidratları (tam tahıllar veya meyve gibi) protein ve sağlıklı yağlarla (fındık ezmesi veya süt ürünleri gibi) tercih edin. 
 4. İşlenmiş, rafine edilmiş gıdalar yerine taze ve sağlıklı gıdaları tercih edin.
  Yiyecek olarak daha fazla lif içeren gıdaları tüketin. Daha çok çiğneme gerektiren lifli gıdalar yavaş yemenizi sağlayarak daha tok hissetmenize yardımcı olur. Örneğin ıspanak, somon ve ceviz içeren büyük bir salata, size bol miktarda besin ve lif sunarken, bir tabak spagettiden daha fazla çiğneme gerektirir.
 5. Stoklayın.
  Buzdolabını, dondurucuyu ve kileri düzenleyerek stok yapın. Elinizde çok sayıda sağlıklı gıda seçeneği bulunduğundan emin olun. Besin değeri yüksek gıdaları stoklarsanız, ihtiyaç duyduğunuz besinlere hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 6. Kendinize keskin yasaklar koymayın. 
  Canınız tatlı veya tuzlu bir şey çektiğinde, kendinizi bundan tamamen yoksun bırakmayın. Kendinizi bu konuda çok zorlamanız aşermenizi daha da kötüleştirebilir ve daha sonra kontrol dışı bir aşırı yeme hali ile sonuçlanabilir.
  Aşermeniz olduğunda kendinize o yiyeceğin tadını kontrollü bir şekilde çıkarma izni verin ve ardından bir sonraki öğününüze uymaya çalışın. 
 7. Az az ve sık öğünler şeklinde yiyin.
  Bir oturuşta çok fazla yerseniz, kendinizi tıka basa doymuş hissedebilirsiniz - bu da özellikle üçüncü trimesterde halihazırda yaşadığınızdan daha fazla şişkinlik, gaz, mide ekşimesi ve genel gastrointestinal rahatsızlığa yol açabilir. Bu durum sizin de başınıza geliyorsa, günde üç büyük öğün yerine her üç saatte bir beş veya altı mini öğün yemeyi deneyebilirsiniz.
 8. Atıştırmalıklar taşıyın.
  Açlık baş gösterdiğinde besleyici olmayan fast food yiyeceklere yönelmemek için yanınızda sağlıklı atıştırmalıkla bulundurun.
 9. Hamilelikte kilo alımınıza dikkat edin.
  İlk üç aylık dönemde fazla kilo almadıysanız (hatta bulantı nedeniyle biraz kaybettiyseniz), hamile açlık sancıları vücudunuzun arayı kapatma yöntemi olabilir.

Çok hızlı kilo almaktan endişe ediyorsanız, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Hamilelikte İştah Kaybının Ne Zaman Görülmesi Beklenir?

Hamileliğin üçüncü trimester döneminde iştahınızın azaldığını görebilirsiniz. Nedeni: Bebeğinizin büyüyerek midenizin hacminin giderek azaltmasıdır.

Ya da hala aç hissedebilirsiniz, ancak bir iki lokmada hemen doyarsınız. (ve sonra tekrar acıkmanız bir veya iki saat sürer.)

Hamileliğin bu döneminde, bebek için günde fazladan ortalama 500 kalori alınması gerektiğinden, günlük beslenme planını, besleyiciliği yüksek olan 6 mini öğünden oluşturmak mantıklı olacaktır.

Bu makale yardımcı oldu mu