HCG nedir?

HCG, hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir hormon olan “Human Chorionic Gonadotropin” anlamına gelir. HCG, sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan progesteron üretiminin korunmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca HCG, gebeliği doğrulamak için gebelik testlerinde tespit edilen bir hormondur.

HCG ayrıca hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığı tedavi etmek ve erkeklerde testosteron üretimini teşvik etmek için tıbbi olarak kullanılır. HCG bazen kilo verme programlarında da kullanılır, ancak bu amaç için etkinliği tartışmalıdır ve bilimsel kanıtlarla yeterli bir biçimde desteklenmemektedir.

Hamilelik Haftasına Göre Normal HCG Seviyeleri Nedir?

İnsan koryonik gonadotropini (HCG) hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Gebeliği doğrulamak ve ilerlemesini izlemek için kanda veya idrarda seviyeleri ölçülebilir. İşte hamilelik haftasına göre normal HCG seviyeleri:

  • 3-4. Hafta: 5-426 mIU/mL
  • 4-5. Hafta: 19-7,340 mIU/mL
  • 5-6. Hafta: 1.080-56.500 mIU/mL
  • 6-7. Hafta: 7.650-229.000 mIU/mL
  • 7-8. Hafta: 25.700-288.000 mIU/mL
  • 8-9. Hafta: 13.300-254.000 mIU/mL
  • 9-10. Hafta: 6.500-165.400 mIU/mL
  • 10-11. Hafta: 4.060-165.400 mIU/mL
  • 12-13. Hafta: 3.640-117.000 mIU/mL

HCG üretimi için implantasyon ile bir başlangıç verilse de düşük seviyeler ile bu süreci ilerletmek mümkündür. Döllenme ile birlikte döllenmeden 19 gün sonra hızlı bir artış gösterirler ve bu artış dikkat çekecek oranda olacaktır. Kan testi ise bu süreci 12. gün civarında fark edebilir.

HCG seviyelerinin gebeler ve kadınlar arasında büyük farklılıklar gösterebileceğini ve tek bir ölçümün bir sorunu teşhis etmek için yeterli olmayabileceğini akılda tutmak önemlidir. Ayrıca, çoğul gebelikler veya tıbbi durumlar gibi diğer faktörler de HCG seviyelerini etkileyebilir. HCG seviyelerinizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Düşük HCG Seviyeleri İle Hala Hamile Kalabilir Misiniz?

Düşük HCG seviyeleri hamilelikle ilgili potansiyel bir soruna işaret edebilir, ancak düşük HCG seviyeleriyle hamile kalmak hala mümkündür. Aslında, bazı kadınların HCG seviyeleri düşük olabilir ve yine de normal, sağlıklı bir hamilelik geçirebilirler. HCG seviyelerinin kadınlar arasında ve bir hamilelikten diğerine büyük ölçüde değişebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle HCG testlerini bir başkası ile karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Kişiler kendi testlerindeki değişimi inceleyebilirler. Hali hazırda HCG seviyelerini yükseltmenin ya da bir değişiklik oluşturmanın bir yolu yoktur.

Düşük HCG seviyeleri, dış gebelik, düşük veya yanlış gebelik tarihi dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. HCG seviyeleriniz veya hamileliğinizin diğer yönleri hakkında endişeleriniz varsa sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir. Gebeliğin sağlığını belirlemeye yardımcı olmak için ultrason veya tekrar HCG kan testleri gibi ek testler yapabilirler.

Bu makale yardımcı oldu mu