Hangi Durumlarda Limon ile Hamilelik Testi Kullanılır?

Test için hangi yöntemi kullanacak olursanız olun, öncelikle hamilelik şüphesine kapılmanız gerekir. Bu tarz bir şüpheye sahip olmak için ise gebelik belirtilerinden birkaç tanesine sahip olmalısınız. Peki, en sık rastlanılan belirtiler hangileridir? Aşağıda detayları görebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki belirtilerden en az 3-4 tanesine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, gebelik testi yapmanız faydalı olabilir. Bu testten de olumlu sonuç alırsanız kesin bilgi edinmek için mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Unutmamak gerekir ki, en net sonucu hastane ortamında gerçekleşen kan testinden alırsınız. Bunun dışında merak edilenler diğer detaylara yazımızın ilerleyen kısımlarından ulaşabilirsiniz. Ek olarak bu konu da ilginizi çekebilir: Regl döneminde hamilelik testi yapılır mı?

Limon ile Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde gebelik testi için, kesin sonuçlar veren modern yöntemler bulunur. Yine de limonla yapılan hamilelik testinin nasıl sonuç verdiğini merak edenler, evde hızlı bir şekilde deneyebilirler. Tekrar etmek de yarar var: Limon ile gebelik testinin hiçbir geçerliliği yoktur. Limon ile gebelik testi sırasında kullanılan malzemeler çok basittir; bir adet limon ve şeffaf plastik bardak. Bardağın şeffaf olması test sırasında gözlem yapabilmek açısından önemli bir detaydır.

Testi gerçekleştirmek için takip etmeniz gereken adımları şu şekildedir:

 • Öncelikle plastik bardak içerisine idrar örneği almalısınız. (Günün ilk idrarı daha net sonuç verir.)

 • İkinci aşamada yaklaşık yarım limonun suyunu bardaktaki idrar ile karıştırmalısınız.

 • Ardından limonu da minik parçalara ayırarak bardağın içerisine koyunuz.

 • Tüm aşamaları tamamladıktan sonra 10-15 dakika kadar bekleyiniz.

Testin sonucunu anlayabilmek için bardağın içine koyduğunuz küçük limon parçacıklarını gözlemlemeniz gerekir. Eğer bu parçacıklar bardağın dibine çökmüşse hamilelik testinizin pozitif olduğu sonucuna ulaşılır. Ancak yüzeyde olduklarını görüyorsanız sonucunuz negatiftir.

Kan ile hamilelik testi
Limon ile hamilelik testi, bilimsel verilere dayanmayan bir testtir. Bu sebeple getirdiği sonuçlara inanmamalısınız. Kesin ve net sonuçlar almak istiyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz. Uzman doktor size daha güvenilir ve doğru sonuçlar elde etmeniz konusunda yardımcı olacaktır.


Limon ile Hamilelik Testi Neden Yapılır?

Günümüzde birçok kadın gebelik şüphesine kapıldığında hemen sonuç almak ister. Gelişen modern tıp sayesinde bunu yapabilmenin birkaç yolu bulunur. Üstelik her biri güvenilir sonuçlar verir. Örneğin; eczaneden temin edilebilen hamilelik testleri sadece birkaç dakika içerisinde uygulanabilir. Ancak hala eski usül yöntemleri kullanmayı tercih eden kadınların sayısı da bir hayli fazladır. Bazen önceki nesillerden aktarılan kültür bazen de kişisel fikirler nedeniyle limon ile hamilelik testi gibi yöntemlere başvurulabilir.

Tıbbın bu kadar gelişmediği dönemlerde evdeki malzemelerle uygulanan yöntemler oldukça yaygındı. Her beldede erişilebilir sağlık kuruluşları olmaması da bunun en büyük sebeplerindendi. Üstelik başvurulabilecek adresler olsa bile her kadın dilediği zaman bu noktaları ziyaret etme şansına sahip değildi. Böylece kendi kendilerine hamilelik testi yapabilecekleri birkaç yöntem keşfetmişlerdir. Günümüzde de bazı kadınların hala sağlık kuruluşlarına rahat erişemeyecek koşullarda yaşıyor olması limon ile hamilelik testi gibi uygulamaları tercih etmelerindeki temel nedendir.

Limon İle Yapılan Gebelik Testinin Doğruluk Payı Var mıdır?

Kısaca, bu testin doğruluğu yoktur. %50 ihtimal olarak düşünürsek, ancak şans eseri doğru sonucu verebilir ve bu testin yazı tura atmaktan bir farkı yoktur. Limon ile gebelik testi yöntemi geçmişten günümüze kadar birçok kadın tarafından kullanılmıştır. Bu testi uygulayarak doğru sonuca ulaşabilmiş kadınlar olsa da yanlış bilgiye ulaşanların sayısı da oldukça fazladır. Yine de denemesi oldukça kolay olduğundan maalesef birçok kadın tarafından uygulanmaya devam edilmektedir. Testin sağlık açısından herhangi bir riske sahip olmaması da tercih edilmesinin sebeplerinden bir tanesidir.

limonlar

Eğer sizler de bu yöntemi uygulamayı düşünüyorsanız testin hiçbir zaman %100 doğru sonuç vermeyeceğini bilmeniz gerekir. Bu nedenle testi yaptıktan sonra elde edeceğiniz bilgiye güvenmeyerek modern yöntemlerden bir tanesini de uygulamanızı öneririz. Bir diğer, uygulamanızı tavsiye etmediğimiz ve hiçbir geçerliliği olmayan yöntem de tuz ile gebelik testidir.

Hamilelik Testleri Neden Yanıltıcı Olabilir?

İçeriğimizin buraya kadar olan kısmında en güvenilir testin hastanelerde yapılan kan testleri olduğundan söz ettik. Bunun en büyük sebebi kan içerisinde yer alan maddelerin laboratuvar ortamında incelenerek %100 doğru sonuçlar vermesidir. Eczaneden alınan gebelik testleri de, kan testi kadar olmasa da oldukça güvenilirdir. Kimi durumlarda hatalı sonuçlar verebilmesinin ise bazı sebepleri bulunur. Bu sebepler aşağıda sıralanmıştır.

 

 • Hamile olduğunuzun teste yansıyabilmesi için hamilelikte hCG hormonu salgılıyor olmanız gerekir. Eğer testi son regl oluşunuzun üstünden en az 20 gün geçmeden yaparsanız hamile olsanız bile henüz hormonu salgılamamaya başlamış olabilirsiniz.

 • Testi uygulama aşamalarını doğru şekilde uygulamazsanız yanlış sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Eğer son kullanma tarihi geçmiş bir testi kullanırsanız da sonucunuz yanıltıcı olabilir.

 • Bazı kadınlar hamilelik döneminin ilk aylarında düşük seviyede hCG hormonu üretir. Bu durumda yine test sonucunda yanlışlık olması söz konusu olabilir.

 • Bazen hCG hormonu gebelik dışındaki sebeplerden dolayı da salgılanabilir. Yine bu durumda da test sonucu hatalı olabilir.

Yukarıdaki maddelerden de anlaşılabileceği üzere eczanelerden temin edilen test kitleri her zaman doğru sonuç vermez. Dolayısıyla bu testler bile güvenilir olmayabiliyorken limon ile hamilelik testi gibi yöntemlere bel bağlamamak gerekir. En net sonucu öğrenmek istiyorsanız bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerektiğini unutmayınız.

Evde Yapılan Cinsiyet Öğrenme Testleri

Geçmiş dönemlerde çeşitli imkansızlıklardan kaynaklı olarak evde hamilelik testi yapmaya yarayan yöntemler geliştirilmiştir. Tıpkı bunun gibi bebeklerin hangi cinsiyete sahip olduğunu anlayabilmek için de birkaç test uygulanmaktaydı. Ancak günümüzde bu testlerin hiçbiri bilimsel verilere dayanmıyor. Diğer bir deyişle, doğru sonuçları sunmuyor. Yine de birçok anne adayı eğlence amaçlı da olsa bu eski testleri denemek istiyor olabilir. İşte onlardan bazıları:

 

 • Lahana Testi: Bir bardak lahana suyuna birkaç damla idrar damlatılarak yapılan testtir. Eğer idrarla karıştıktan sonra renk pembeye dönerse bebeğin kız olduğu varsayılır. Mora dönüşmesinin ise erkek çocuğa işaret olduğu düşünülür.

 • Sarımsak Testi: Eğer hamile olan kadın sarımsak yedikten sonra cildinde sarımsak kokusu oluşuyorsa bebeğin erkek olduğuna inanılır.

 • Karbonat Testi: Bir yemek kaşığı karbonatın üstüne birkaç damla idrar döküldüğünde bol miktarda köpürme oluyorsa bebeğin erkek olduğu varsayılır. Köpürme oranı az olduğundaysa bebeğin kız olduğu düşünülür.

 • Anne Karnı Testi: Eğer anne adayının karnını dik ve yüksek bir şekilde büyüdüyse doğacak bebeğin erkek olduğuna inanılır. Tam tersine aşağı doğru bir büyüme söz konusuysa da bebeğin kız olduğu tahmin edilir.

Yukarıdaki testlerin her biri sizlerin de tahmin edebileceği üzere bilimsel dayanağı olmayan yöntemlerdendir. Bu nedenle eğer bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız kadın doğum uzmanınızı ziyaret edebilirsiniz. Doktorlar ultrason cihazlarını kullanarak anne karnındaki bebeği yakından incelerler. Yaptıkları gözlemler sonucunda da bebeğin genital organından yola çıkarak hangi cinsiyete sahip olduğunu söyleyebilirler. Bunun yanı sıra öğrenmek istediğiniz diğer tüm bilgiler için de uzmanınıza danışabilirsiniz.

Bu makale yardımcı oldu mu