İmplantasyon, hamileliğinizin en etkileyici biyolojik olaylarından biridir - fertilizasyon (döllenme) da gerçekleşen ilk olaydır. Bazı kadınlar regl dönemine benzer kramplar ve hafif lekelenmeler yaşadığı için, implantasyonun gerçekleştiğini fark etmeyebilirsiniz bile. Her iki durumda da implantasyon, siz hamile olduğunuzdan emin olmadan önce bir embriyonun oluşumunu sessizce işaret eder.

Hamilelikte İmplantasyon Nedir?

İmplantasyon, bir embriyonun - yani döllenmiş bir yumurtanın - fallop tüpünden aşağı inip doğuma kadar kalacağı rahim zarının derinliklerine gömülmesinden sonra meydana gelen bir süreçtir.

Birçok kişi döllenmeyi hamileliğin başlangıcı olarak kabul etse de, embriyonun başarılı bir şekilde implante edilmesi bir başka önemli unsurdur. Embriyo implante olduğunda, vücudunuzu bebeğe hazırlayan hormonları salgılamaya başlar, adet döneminizi durdurur, plasentayı oluşturur ve muhtemelen kasık ağrısı ve yorgunluk hissetmenize neden olur.

İmplantasyon Ne Zaman Gerçekleşir?

İmplantasyon döllenmeden yaklaşık 8-9 gün sonra gerçekleşir, ancak yumurtlamadan 6 gün kadar erken ve 12 gün kadar geç de olabilir.

İmplantasyonun Belirti ve Semptomları Nelerdir?

İmplantasyonun belirti ve semptomları, vücudunuzun sizi hamileliğe hazırlama yoludur. Birçok kadın süreç boyunca hiçbir şey hissetmezken, bazılarında ise aşağıdaki belirtiler görülmektedir:

Hafif Kanamalar

İmplantasyon belirtileri ile regl döneminiz benzerlik taşıdığı için fark kafa karıştırıcı olabilir, çünkü her iki durumda da rahim zarından kan dökülür. Çoğu kadın implantasyon kanaması yaşamazken, bazıları yaşar ve bunların yaklaşık yüzde 15 ila 25'i hafif, nokta şeklinde kanama yaşar. Bu kan genellikle pembe renkte başlayıp kahverengiye döner ve adet kanamasının aksine akışkan olmaz veya pıhtı içermez. Bir veya iki gün içinde durması beklenir.

Karın Krampları

İmplantasyon olurken bazı kadınlarda belirti olmayabilir, ancak bunu takip eden hormonal değişimler kramplara neden olabilir. İmplantasyon krampları en fazla bir gün kadar sürer ve bu krampları adet döneminiz yaklaştığında hissetmeye başlarsınız.

Karın krampları keyifsiz olsa da, hamileliğin erken dönemlerinde implantasyona bağlı küçük kramplar çok yaygındır ve regl döneminden önce ya da regl döneminde yaşadığınız kramplar kadar rahatsız edici değildir. Bunun yerine, karnınızda iğne batması veya karıncalanma hissinin yanı sıra hafif bir baskı hissedebilirsiniz. Şiddetli ağrı hissederseniz doktorunuza danışın.

Oluşabilecek Diğer Belirtiler

İmplantasyon çok sancılı bir süreç değildir, ancak hamileliğin erken dönemlerinde - ne kadar keyifli olursa olsun - kendinizi hasta hissedebilirsiniz. Aşağıdaki belirtilerden implantasyonun kendisi sorumlu olmasa da, yeni bir yaşamın başlamasına yardımcı olan hormonal değişiklikler, sizi geçici olarak halsiz ve sersemlemiş hissettirebilir.

Görülen diğer belirtiler:

  • Göğüslerde büyüme
  • Düşük Enerji, Halsizlik
  • Baş Ağrıları

 

İmplantasyon ve Vücut Isısı

Adet döngüsünün ikinci yarısında, kadınların ateşi yükselmeye başlar ve döllenme sırasında vücut ısısı yaklaşık 1 derece artarak hamilelik boyunca yüksek kalır. Ateşiniz düşerse, bu adet döneminizin yaklaştığı, implantasyonun gerçekleşmediği ve hamile olmadığınız anlamına gelebilir.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İmplantasyon önemli ancak gözden kaçırılması kolay bir olaydır. Hafif lekelenmeye neden olabileceğinden, bazı kadınlar bunu adet döngüleriyle karıştırır. Eğer adet döneminiz hala gelmediyse ve gerçekten hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, evde bir gebelik testi yapın veya emin olmak için doktorunuza danışın.

Her ne kadar bir an önce test yaptırmak isteseniz de, en doğrusu döllenmeden yaklaşık 19 gün sonrasına kadar beklemektir. İnsan koryonik gonadotropin (hCG) üretimi, embriyo rahminize yerleştiğinde başlar ve döllenmeden 19 gün sonra hCG seviyeleri idrarınızda tespit edilebilecek kadar yükselmiş olur.

Bu makale yardımcı oldu mu