Hamile kalma şansınızı artırmanın yollarını arıyorsanız, bazı doğal doğurganlık yöntemlerini keşfetmek işe yarayabilir.

Elbette, tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin çoğu hala klasik doğurganlık artırıcılar kadar iyi araştırılmamıştır - dolayısıyla bazı çekinceler vardır - ancak bunları sorumlu bir şekilde araştırdığınız ve doktorunuzla doğurganlığı artırmak için hangi doğal yolları denemek istediğinizi paylaştığınız sürece, bütünsel yardım şansınızı artırabilir.

Hipnoz

Hipnoz denince aklınıza bir sihirbazın gösterisi geliyorsa, bu eğitimli konsantrasyon biçimi hakkındaki düşüncelerinizi yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiş demektir. Hipnoz anksiyete, yeme bozuklukları ve evet, doğurganlık gibi bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılır.

Bazı uzmanlar hipnozun gevşemeyi sağlayarak doğurganlığı artırabileceğini, bunun da vücudu bebek yapmaya hazır hale getirmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor - özellikle de stres veya kaygı hamilelik planlarınıza engel oluyorsa.

Stres doğurganlığı nasıl engeller? Stres, vücuda kortizol gibi hormonları salgılamasını sağlayan bir savaş ya da kaç tepkisi yaratır ve bu da yumurtlama, döllenme ve yumurtanın implantasyonu için gereken hormonal dengeyi bozar.

O halde, hipnoz yoluyla stresi azaltmak doğurganlığı artırabilir. Ancak bilimsel araştırmalar henüz hipnoz ile doğurganlığın artması arasında sağlam bir bağlantı kurmamıştır. Hipnoz denemek isteyebileceğiniz bir şey gibi geliyorsa, tekniği bir terapistle öğrenebilirsiniz.

Uyarılar: Doğurganlık için hipnoz üzerine çok az bilimsel araştırma yapıldığından, sizin için etkili olup olmayacağı belirsizdir. Umutlarınızı hipnoza bağlamamak akıllıca olacaktır, ancak bu denememeniz gerektiği anlamına gelmez. Size veya hamile kalma şansınıza zarar vermez. En kötü senaryo, hiçbir işe yaramadan hipnoz olmak için biraz zaman ve para harcamanızdır.

Yoga

Yoga, fiziksel duruşları (asanalar) nefes teknikleri ve meditasyonla birleştiren eski bir ruhani uygulamadır. Araştırmalar, yoganın yardımcı üreme teknolojisi (ART) uygulanan kadınlar arasında, muhtemelen stres seviyelerini düşürerek (doğurganlığınızı engelleyebilecek kortizol hormonu seviyelerini düşürerek )doğurganlık oranlarını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca, yoga insanların kilo vermesine de yardımcı olabilir, bu da vücudunuzu bebek için hazırlamanıza yardımcı olabilir. Hatta bazı doğurganlık klinikleri "doğurganlık yogası" seanslarını gündemlerine almışlardır.

Uyarı: 35-38ºC dereceye kadar ısıtılan bir odada gerçekleşen Bikram yoga yapıyorsanız, egzersizinizi daha serin bir odada yapmak isteyebilirsiniz, bu gelişmekte olan bir fetüs için daha güvenlidir.

Yoganın doğurganlığınızı doğrudan artırabileceğini gösteren hiçbir kanıt olmadığını unutmayın. Gebe kalmak için mücadele etmek stresli olabilir, bu nedenle yoga gibi rahatlamayı teşvik eden aktiviteler uygulamak bu stresin bir kısmını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Stres Giderme Teknikleri

Hipnoz ve yoganın yanı sıra meditasyon, rehberli görselleştirme ve konuşma terapisi (bir danışmanla bire bir veya bir destek grubunda) gibi diğer zihin-beden rahatlama teknikleri de stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Stres doğurganlığı engelleyebileceğinden, bu stresi azaltma yöntemlerinden herhangi biri hamile kalmayı kolaylaştıracak bir zihin ve beden yapısına sahip olmanızı sağlayabilir.

Uyarılar: Zihin-beden rahatlama teknikleri kesinlikle olumlu bir yol olsa da, 35 yaşın üzerindeyseniz ve hamile kalmanızın 6 aydan uzun sürdüğünü fark ettiyseniz veya 35 yaşın altındaysanız ve bir yıldan uzun süredir gebe kalmaya çalışıyorsanız, doğal doğurganlık tedavilerinin ötesindeki seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekebilir.

Beklerken stres seviyenizi düşürseniz bile, bebek sahibi olmanızı sağlayabilecek başka bir çözümü ertelemeyin.

Akupunktur

Akupunkturun vücuttaki belirli noktalara küçük, ince iğneler batırmayı içerdiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak rahatsızlığınıza nasıl yardımcı olabileceğini bilmiyor olabilirsiniz.

Geleneksel Çin tıbbına göre, iğneler enerjinin (veya chi'nin) engelini kaldırır ve vücutta bir denge durumunu sağlamak için kan akışını artırır. Batılı doktorlara göre iğneler sinir sistemini uyararak ağrıyı hafifletmeye ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olan kimyasalların salınmasını sağlar. (MRI'lar bile akupunkturun beyinde bir etkisi olduğunu göstermektedir).

Doğurganlık söz konusu olduğunda, akupunktur üreme organlarına kan akışını iyileştirebilir, hormonları uyarabilir, yumurtlamayı düzenleyebilir ve stresi azaltabilir - bunların hepsi hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Bu nedenle akupunktur en popüler doğal doğurganlık tedavilerinden biridir ve sadece kadınlar için değildir. Erkekler için sperm kalitesini ve sayısını artırabilir.

Akupunktur kendi başına bir tedavi olabilir veya şifalı bitkiler, beslenme danışmanlığı veya diğer bütünsel teknikleri içerebilen bir tedavi planının parçası olabilir.

Uyarılar: Uzmanlar akupunkturun yararlarını tartışmaktadır ve çalışmaların tümü doğurganlık açısından etkili olduğunu göstermemektedir. Ayrıca, işe yarama şansının olması için muhtemelen düzenli akupunktur seansları almanız gerekecektir ki bu da pahalı olabilir.

Ancak zaman ve para harcamak sizin için sorun olmayacaksa, denemeye değer olabilir. Sadece saygın bir akupunktur uzmanı seçtiğinizden ve bitkisel takviyeleri doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun.

Egzersiz

Egzersiz, vücudunuzun forma girmesine yardımcı olabilir - yani bebek sahibi olmak için vücudu hazırlayabilir. Bazı araştırmalara göre, orta düzeyde fiziksel aktivite yapan kadınların doğurganlık seviyelerinde de küçük bir artış görülebilir.

Egzersiz programına başlamanın iyi bir fikir olmasının bir nedeni de budur: Hamile kaldığınızda egzersiz, gebelik diyabeti gibi komplikasyon riskinizi azaltabilir ve doğumdan sonra iyileşmenizi hızlandırabilir.

Uyarı: Her iyi şeyin fazlası zarardır ve egzersizde de bir istisna yoktur. Beş saat veya daha fazla yüksek yoğunluklu egzersiz gibi çok fazla yorucu fiziksel aktivite yapmak aslında hamile kalmayı zorlaştırabilir, çünkü muhtemelen vücudunuzu gebe kalmak için gereken besinden mahrum bırakıyor olabilirsiniz.

Kilo Kontrolü

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği'ne (ASRM) göre, tüm kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 12'si düşük veya aşırı kilolu olmanın bir sonucudur, bu nedenle kilonuzu önerilen seviyelerde tutmak üreme başarısı şansınızı artırabilir.

Vücut kitle indeksi (BMI) 18,4 veya daha az olan kadınlar östrojen hormonu üretimini durdurabilir, bu da düzensiz adet döngülerine neden olabilir ve yumurtlamayı (yani yumurtalıktan bir yumurtanın salınmasını) engelleyebilir. Bununla birlikte, aşırı kilolu veya obez olmak (BMI 25 veya daha yüksek) da vücudunuzun daha fazla östrojen üretmesine neden olabilir, bu da aynı şekilde adet döneminize müdahale edebilir ve yumurtlamanızı engelleyebilir.

Kilo alımı aynı zamanda üreme çağındaki her 10 kadından 1'ini etkileyen ve doğurganlığı engelleyebilen bir durum olan polikistik over sendromunun (PCOS) bir belirtisidir.

Uyarı: Kilo vermeye veya almaya çalışmadan önce doktorunuzla konuşun. Amaç, genellikle diyetinizi veya egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirerek BMI değerinizi güvenli bir şekilde sağlıklı sınırlar içine getirmektir.

Diyet ve Beslenme

Hamilelik öncesi beslenme düzeninizi düzeltmek için iyi bir nedene mi ihtiyacınız var? Sağlıklı beslenmenin gebe kalmanıza yardımcı olabileceğine dair sağlam kanıtlar var.

Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, yüksek lifli gıdalar, bitkisel proteinler ve tekli doymamış yağlar tüketmek kısırlık riskinin azalmasıyla bağlantılı olabilir. Sağlıklı beslenmek kilonuzu önerilen aralıkta tutmanıza yardımcı olabilir ve bu da bebek sahibi olma şansınızı artırabilir.

Uyarı: Hamile kalmanıza yardımcı olacak mucizevi bir diyet yoktur, ancak genel olarak şekerli karbonhidratları ve trans yağları azaltırken daha fazla sebze ve sağlıklı yağ tüketmek doğru olacaktır.

Koyu yapraklı yeşillikler özellikle hamilelik öncesi için iyi bir diyet seçeneğidir - uzmanlar gebe kalmaya çalışan kadınlara hamile kalmaya çalışmadan en az bir ay önce 400 mikrogram (mcg) folik asit tüketmeye başlamalarını söylemektedir.

Vitaminler ve Takviyeler

Sağlıklı beslenmenin doğurganlık seviyenizi artırmaya yardımcı olabileceği gibi, belirli besin maddelerinden yeterince almak da gebe kalmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, bazı araştırmalar hamile kalmakta zorlanan kadınların D, B6 ve B12 vitaminleri de dahil olmak üzere bazı besin maddelerinden yoksun olabileceğini göstermektedir. C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar almak, vücudunuzun zararlı serbest radikallere karşı savunmasını güçlendirerek doğurganlık seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir; bu da çok yüksek miktarlarda yumurtlamanızı veya yumurta hücrelerinin olgunlaşmasını zorlaştırabilir.

Uyarı: Beslenmenizde zaten yeterince besin alıyorsanız, daha fazlasını hap şeklinde almanız size daha fazla bebek yapma avantajı sağlamayacaktır ve hatta zararlı bile olabilir.

Bitkisel takviyeler, ilaçların düzenlediği şekilde düzenlemediğinden, şişedeki içerikle etiketteki içeriğin aynı olduğundan her zaman emin olamazsınız. Eğer bir takviye denemek istiyorsanız, önce doktorunuzla konuşun.

Kayropraktik Tedavi

Bazı araştırmalar, kayropraktik tedavinin (omurganın ve vücudun diğer bölgelerinin elle düzeltilmesi) doğurganlığı artırabileceğini göstermektedir. Nasıl mı? Üreme sistemine giden sinirler omurgadan geçer ve omurganın manipüle edilmesi hormon dengesini iyileştirmeye ve hamile kalma şansını artırmaya yardımcı olabilir.

Uyarılar: Kayropraktik tedavinin doğurganlığa yardımcı olabileceğine dair bilimsel bir kanıt yoktur, bu nedenle işe yarayacağının garantisi yoktur. Ayrıca, tahmin edebileceğiniz gibi, kayropraktik tedavi yanlış uygulayıcının elinde tehlikeli olabilir. Omurga ayarlamaları yapmak çok zor bir iştir, bu nedenle güvenilir bir kayropraktik uzmanına başvurduğunuzdan emin olmalısınız.

Bu makale yardımcı oldu mu