Bebek Gelişimi:

Hamilelik inanılmaz bir yolculuktur ve her hafta hem anne hem de bebek için yeni gelişmeler getirir. Hamileliğin 14. haftasında bebek yaklaşık büyük bir portakal büyüklüğünde ve yaklaşık 5 ons (142 gram) ağırlığındadır. Bebeğin vücudu ve özellikleri daha belirgin hale gelmekte ve uzuvları küçük hareketler gerçekleştirebilmektedir. Bebeğin başı, vücudun geri kalanına kıyasla hala büyüktür ve kulakları doğru pozisyondadır. Bebeğin iç organları gelişmeye ve olgunlaşmaya devam etmektedir. Bebeğin yüz hatları daha belirgin hale gelir ve parmak izleri oluşmaya başlar.

Hamileliğin 14. haftasında meydana gelen en heyecan verici gelişmelerden biri bebeğinizin yüz hatlarının büyümesi ve gelişmesidir. Gözleri, kulakları, burnu ve ağzı daha belirgin hale gelir ve göz kapakları ve kulakları doğru pozisyondadır. Ayrıca kendilerine özgü olacak parmak izlerini de geliştirmeye başlarlar.

Bebeğin vücudu da daha orantılı hale gelmekte, kolları ve bacakları uzamakta, el ve ayak parmakları daha belirgin hale gelmektedir. Artık el ve ayak parmaklarını esnetmek gibi küçük hareketler yapabilirler.

Bebeğin iç organları da gelişmeye ve olgunlaşmaya devam ediyor. Akciğerleri, doğumdan sonra nefes almalarına yardımcı olacak bronş adı verilen dal benzeri yapılar geliştiriyor. Bebeğin sindirim sistemi de gelişiyor ve doğumdan sonraki ilk bağırsak hareketi olacak mekonyum üretmeye başlıyorlar.

Anne olarak bu süre zarfında sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek önemlidir. Çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız proteinler içeren dengeli bir diyetle beslenmek, sizin ve bebeğinizin ihtiyacınız olan doğru beslenmeyi almanıza yardımcı olabilir. Bol miktarda su ve diğer sıvıları içmek dehidrasyon ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Yürüyüş veya yüzme gibi düzenli fiziksel aktivitelerde bulunmak sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve ayrıca stres ve yorgunluğu azaltabilir. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için sağlık uzmanınızla düzenli doğum öncesi kontroller önemlidir.

Hamilelik heyecan verici ve özel bir dönemdir ve her hafta hem siz hem de bebeğiniz için yeni gelişmeleri beraberinde getirir. Yolculuğunuza devam ederken, hem fiziksel hem de duygusal olarak kendinize iyi bakmayı unutmayın ve herhangi bir endişeniz olduğunda sağlık uzmanınıza ulaşmaktan çekinmeyin.

14. Hafta Belirtileri:

Hamileliğin 14. haftasında, bir kadın bir dizi semptom yaşayabilir, bunlardan bazıları şunları içerebilir:

Yorgunluk: Vücut, fetüsün büyümesini ve gelişimini desteklemek için çok çalışmaktadır ve bu da yorgunluk ve bitkinlik hissine yol açabilir.

Sabah bulantıları: Bazı kadınlar özellikle sabahları bulantı ve kusma yaşamaya devam edebilir.

Göğüs hassasiyeti: Göğüsler süt üretmeye hazırlanırken şişebilir ve ağrıyabilir.

Ruh hali değişimleri: Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler ruh hali ve duygularda dalgalanmalara neden olabilir.

Kabızlık: Hamilelik hormonları sindirim sistemini yavaşlatarak kabızlığa yol açabilir.

Baş dönmesi veya bayılma: Rahim genişledikçe kan damarları üzerinde baskı oluşturarak beyne giden kan akışının azalmasına ve baş dönmesi veya bayılmaya neden olabilir.

Mide ekşimesi: Büyüyen rahim mideye baskı yaparak asit reflüsüne ve mide ekşimesine yol açabilir.

Nefes darlığı: Rahim genişledikçe diyaframa baskı yaparak nefes almayı zorlaştırabilir.

Preeklampsi: Nadir görülen bir durumdur, ancak yüksek tansiyonunuz, idrarınızda protein veya yüzünüzde veya ellerinizde şişlik varsa preeklampsi olabilirsiniz.

Hamileliğe bağlı sırt ağrısı: Bebeğiniz büyüdükçe ve vücudunuz değiştikçe, omurganızdaki ekstra ağırlık ve baskı nedeniyle sırt ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bazı kadınlar, vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanabilecek servikal mukus artışı da yaşayabilir.

14 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

14 haftlaık hamile olan biri 3.aya girmiştir ve 8.günündedir. 14 haftalık hamileliğin başlangıcı ortalama olarak 68-70. günde olduğunu göstermektedir. Detaylı bilgi için doktorunuza danışabilirsiniz. 

14 haftalık gebelik kaç aylık diye merak etmeniz gayet doğal fakat gebeliğin ay yerine hafta olarak hesaplanması, bebek gelişiminin ve doğum tarihinin daha doğru bir şekilde takip edilmesini sağlamaktadır. Gebelik, son adet döneminin ilk gününe göre hesaplanır; bu da genellikle gebe kalmadan yaklaşık iki hafta öncesidir. Yani adet görülmediği dönemde dört haftalık hamile olduğu ve bir aylık hamilelik süresini tamamladığı anlamına gelir.

Hamileliği ay olarak takip etmek kafa karıştırıcı olabilir çünkü bir aydaki hafta sayısı 28 ila 31 gün arasında değişebilir ve bu da bir hamileliğinin gerçekte ne kadar ilerlemiş olduğu konusunda kafa karışıklığına yol açabilir. Örneğin, bir kadına dört aylık hamile olduğu söylendiğinde, ikinci trimesterde olduğunu düşünebilir, ancak adet döngüsünün uzunluğuna bağlı olarak, aslında ilk trimesterin sonuna daha yakın olabilir. Ek olarak, gebeliğin hafta olarak takip edilmesi bebek gelişiminin daha hassas bir şekilde izlenmesine olanak tanır.

14. Hafta Tavsiyeleri:

İşte hamileliğin 14. haftasında hamile bir kadın için bazı ipuçları:

Beslenmenize dikkat edin: Çeşitli meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız proteinler içeren dengeli bir diyet yemek, sizin ve bebeğinizin ihtiyacınız olan doğru beslenmeyi almanıza yardımcı olabilir.

Susuz kalmayın: Bol miktarda su ve diğer sıvıları içmek dehidrasyon ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Düzenli egzersiz yapın: Yürüyüş, yoga ya da yüzmek gibi düzenli fiziksel aktivitelerde bulunmak sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir ve ayrıca stres ve yorgunluğu azaltabilir.

Yeterince uyuyun: Hamilelik yorgunluğa neden olabilir ve iyi bir gece uykusu almayı zorlaştırabilir. Gecede en az 7-8 saat uyumaya çalışın ve gerekirse gün içinde kısa şekerlemeler yapın.

Riskli maddelerden kaçının: Bebeğin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden, hamilelik sırasında sigara, alkol ve uyuşturucudan kaçınmak önemlidir.

Düzenli doğum öncesi kontroller planlayın: Hem sizin hem de bebeğinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için sağlık uzmanınızla düzenli doğum öncesi kontroller önemlidir.

Kendinize zaman ayırın: Hem fiziksel hem de duygusal olarak kendinize iyi bakmayı unutmayın. Rahatlamaya çalışın, hoşunuza giden şeyler yapın ve herhangi bir endişeniz varsa sağlık uzmanınıza ulaşmaktan çekinmeyin.

Günlük tutun: Hamileliğinizle ilgili bir günlük tutmak, yolculuğunuzu ve anılarınızı belgelemek için harika bir yol olabilir.

Kendinizi eğitin: Hamilelik, vücudunuzda ve bebeğinizde meydana gelen değişiklikler hakkında bilgi edinmek için zaman ayırın. Bu, ne beklemeniz gerektiğini anlamanıza ve önümüzdeki haftalara hazırlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Vücudunuzu dinleyin: Yaşayabileceğiniz fiziksel değişikliklere dikkat edin ve olağandışı semptomları not edin, herhangi bir endişeniz varsa sağlık uzmanınıza danışın.

Sırtınıza dikkat edin: Hamileliğe bağlı sırt ağrısı bu hafta boyunca yaygındır, bu nedenle sırtınıza dikkat etmeniz önemlidir. Bacaklarınızın arasına bir yastık koyarak yan yatmayı deneyin ve uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçının.

Doğum için hazırlanmaya başlayın: Bu, doğum seçenekleri hakkında bilgi edinmeye başlamak ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir sağlık hizmeti sağlayıcısı ve doğum tesisi seçmek için iyi bir zamandır.

Bir destek sisteminiz olduğundan emin olun: İster eşiniz, ister aileniz veya arkadaşlarınız olsun, bir destek sistemine sahip olmak önemlidir. Size duygusal olarak yardımcı olabilirler ve ayrıca çocuk bakımı ve ev işleri gibi pratik konularda size yardımcı olabilirler.

Bu haftaya özel olarak, yalancı doğum olarak bilinen Braxton Hicks kasılmaları yaşamaya başlayabilirsiniz. Bu normaldir ve endişe edilecek bir durum değildir, ancak herhangi bir endişeniz varsa lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

Doğum tarihi hesaplayıcı

Bebeğinizin doğum tarihi ne zaman? Son adet tarihinize, gebe kalma tarihinize, Tüp Bebek için üç günlük veya beş günlük sperm transfer tarihinize veya son ultrason tarihinize göre doğum tarihinizi bulmak için bu doğum tarihi hesaplayıcısını kullanın.

Bu makale yardımcı oldu mu